Ερυθρός Αστέρας - Ούνικς 68-73

Η Οίνκς Καζάν κατέκτησε την τρίτη θέση του τουρνουά αφού επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 68-73. ΑΠΟΣΤΟΛΗ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ: Κωνσταντίνος Μελάγιες.

Οι απουσίες του Ερυθρού Αστέρα (Άντιτς, Λάζιτς) και της Ούνικς (Καϊμακόγλου, Λόκετ) μπορεί να ήταν σημαντικές, αλλά υπήρχαν παίκτες που βρήκαν περισσότερο χρόνο συμμετοχής και τον εκμεταλλεύτηκαν.

Από την Ούνικς ξεχώρισε ο Χοακίμ Κολόμ (13π., 5ασ.) ενώ από τους Σέρβους ο Μίλκο Μπιέλιτσα (15π., 12ρ.).

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης αμφότερες οι ομάδες αντιμετώπιζαν πρόβλημα στο σκορ με φωτεινή εξαίρεση τον Τζέιμς Φελντέιν ο οποίος με 5 δικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα στον Ερυθρό Αστέρα με 14-9 (7’). Η είσοδος του Χοακίμ Κολόμ άλλαξε την εικόνα της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη (14-16, 9’).

Τα λάθη ήταν το στοιχείο που πρωταγωνίστησε στην δεύτερη περίοδο. Οι ομάδες σκόραραν με το σταγονόμετρο και καμία δε μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ μέχρι και το 18’ όπου χάρη σε συνεχόμενα καλάθια από τον Μέλβιν Ετζίμ, οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 26-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ούνικς απέκτησε διψήφια διαφορά πόντων χάρη στα τρίποντα των Κολόμ και Σμιθ (36-46, 24’), όμως ο Μάρκο Κέσελ φρόντισε να… ψαλιδίσει τη διαφορά (43-46, 27’). Οι Σέρβοι μπήκαν αποφασισμένοι στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τον Νίκολα Γιοβάνοβιτς κατάφεραν να μειώσουν σε 51-54 (33’). Η άμυνα των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη έσφιξε, σταμάτησε να δίνει εύκολους πόντους στον αντίπαλο και με τους Κολόμ και Πονγκρασόφ να δημιουργούν για τους συμπαίκτες τους, έφτασαν στη νίκη με 68-73.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 31-36, 45-52, 68-73