Λετονία-Βέλγιο 92-64 (pics & vid)

Κάτια Πετροπούλου

Με Πορζίνγκις και Τίμα να κάνουν... όργια και τον Στρέλνιεκς να μοιράζει ασίστ (13), οι Λετονοί χρειάστηκαν μόνο την τελευταία περίοδο για να... καθαρίσουν το Βέλγιο (92-64).

Πω πω πω μια Λετονία!

Η ομάδα του Άιναρς Μπαγκάτσκις χρειάστηκε μόνο ένα δεκάλεπτο, το τελυταίο, όπο έτρεξε επιμέρους 29-9, για να... πατήσει το Βέλγιο και να φτάσει στην νίκη με 92-64!

Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις και ο Γιάνις Τίμα έκαναν «όργια» με 27 πόντους ο καθένας, ενώ ο Γιάνις Στρέλνιεκς του Ολυμπιακού φρόντισε να δημιουργεί για τους συμπαίκτες του (13 ασίστ).

Από τους τυπικά φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ερβέλ με 12 πόντους και 3 ασίστ.

Το Βέλγιο ξεκίνησε δυναμικά, με τον Ερβέλ να φτάνει μόνος του στο 2-8 (2'), ωστόσο η Λετονία, άργησε, αλλά αντέδρασε για να πάει στο 11-8 (4'), με τον Σμιτς να κάνει το 24-25 (10'). Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Πορζίνγκις με προσωπικό σερί 6-0 πήγε στο 31-25, για να φτάσει η διαφορά στο +14 στο ημίχρονο (47-33), με επιμέρους 23-8.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο 28' (58-54), αλλά η τελευταία περίοδος ήταν... εφιαλτική για αυτούς. Οι Λετονοί άρχισαν να... εκτελούν πίσω από τα 6.75μ., με τον σταρ των Νικς να είναι... καταιγιστικός, για να γράψουν το τελικό 92-64.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Λετονία μπήκε στο παρκέ στην τελευταία περίοδο αποφασισμένη να... τελειώσει το ματς και αυτό έκανε! Οι παίκτες του Μπαγκάτσκις μοίρασαν συνολικά 31 ασίστ, ενώ έκαναν μόλις 9 λάθη, σε σύγκριση με τα 20 των Βέλγων.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Πορζίνγκις και Τίμα ήταν δίδυμο «φωτιά»! Πρόσθεσαν 27 πόντους έκαστος στο καλάθι των αντιπάλων, με τον πρώτο να έχει 8/13 δίποντα, 11/12 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος, 1 κλέψιμο και 1 τάπα. Ο δεύτερος είχε 6/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος και 2 κλεψίματα.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Στρέλνικες μέτρησε 9 πόντους (2/3δ., 1/4τρ., 2/2β.) και μοίρασε 13 – από τις 31 – ασίστ της ομάδας του. Ακόμα πήρε 3 ριμπάουντ κι έκανε 2 λάθη και 1 κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σαλούμου είχε μόλις 4 πόντους και 1 λάθος σε 20:29.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η τέταρτη περίοδος, που οι Λετονοί άρχισαν να... εκτελούν το Βέλγιο πίσω από τα 6.75μ. Και έκαναν επιμέρους 29-9 για να πάρουν την νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι Λετονοί τα 7/22 τρίποντα και οι Βέλγοι τα 20 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η καρφωματάρα του Πορζίνγκις!

Τα Δεκάλεπτα: 24-25, 47-33, 63-55, 92-64.