Ισραήλ-Ελλάδα 47-60

Νίκος Καρφής

Η Εθνική Κορασίδων κατάφερε να μπει με το δεξί στο Eurobasket U16 B' Kατηγορίας, αφού επικράτησε του Ισραήλ με 60-47, κάνοντας σημαντικό βήμα για την πρώτη θέση στον τρίτο όμιλο.

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα για την Εθνική Κορασίδων στο Eurobasket U16 που γίνεται στα Σκόπια.

Οι Ελληνίδες παίκτριες κατάφερα να επικρατήσουν με 60-47 του Ισραήλ, το οποίο θεωρείται η δυσκολότερη αντίπαλος μας και έτσι έβαλαν τις βάσεις για την πρωτιά στον όμιλο.

Η Εθνική μας κατάφερε να κάνει ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο (επιμέρους 2-17) και να οδηγήσει την υπέρ της διαφορά στο +15 (34-49). Στην τελευταία περίοδο έλεγξε το ματς και έφτασε στη νίκη.

Για την Ελλάδα ξεχώρισε η Ιωάννα Κριμίλη με 18 πόντους και η Ιωάννα Χατζηλεοντή με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Eπόμενο ματς είναι αυτό κόντρα στην Ισλανδία (18/8, 17:30).

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 32-32, 34-49, 47-60