Σλοβενία - Ελλάδα 67-81

Ιδανική αρχή στο Eurobasket U18 έκανε η Εθνική Εφήβων, που επικράτησε της Σλοβενίας με 81-67. Κορυφαίος ο Μωραΐτης με 24 πόντους.

Για... ορεκτικό είχαν την Σλοβενία οι Έφηβοι, στην πρεμιέρα του Eurobasket U18, που γίνεται στην Μπρατισλάβα.

Οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου πήραν από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο τα «ηνία» του ματς, δεν επέτρεψαν ποτέ στους αντιπάλους τους να αντιδράσουν κι έφτασαν στην νίκη με 81-67.

Ο Μωραΐτης έδωσε το... σύνθημα για την νίκη και μέτρησε 24 πόντους, 8 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Ο Πιλάβιος είχε 16 πόντους και 2 κλεψίματα και ο Καλαϊτζάκης Γ. σημείωσε 12 πόντους (3/4τρ.) και 6 ριμπάουντ.

Από τους τυπικά γηπεδούχους, ο Γκορμπατσόφ σταμάτησε στους 13 πόντους.

Αύριο η Εθνική μας αντιμετωπίζει την Φινλανδία στις 16:45.

Το ματς ήταν πολύ κοντά στις αρχές και η Σλοβενία πέρασε μπροστά (8-4, 5'), μέχρι που ο Μωραΐτης με 7 σερί πόντους πήγε στο 8-16 (7'), με τον Αρσενόπουλο να κάνει το 12-27 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην συνέχεια, οι Έφηβοι άνοιξαν ακόμα περισσότερο την διαφορά κι έφτασαν στο +24 (18-42), με τον γκαρντ της ΑΕΚ - που έφτασε και τους 21 πόντους - να την κρατά στο ημίχρονο (26-50).

Το δεύτερο μέρος έμοιαζε να έχει περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι παίκτες του Βλασσόπουλου συνέχισαν να είναι καταιγιστικοί και δεν κινδύνεψαν ποτέ στο σκορ. Στην τελευταία περίοδο οι Έφηβοι έριξαν λίγο ρυθμό, γεγονός που επέτρεψε στους Σλοβένους να μειώσουν (67-80, 38'). Ο Καμπερίδης επισφράγισε το τελικό 67-81, ενώ ο Γάργαλης έκανε φάουλ στην λήξη στον Σούσα, ο οποίος δεν βρήκε πόντους από την γραμμή των βολών.

Τα Δεκάλεπτα: 12-27, 26-50, 47-69, 67-81.