Στους τελικούς η Ρεάλ, στην Euroleague η Βαλένθια!

Νίκος Καρφής

Η Ρεάλ πέρασε στον τελικό του ισπανικού πρωταθλήματος μετά την εκτός έδρας νίκη με 76-73 επί της Μάλαγα, ενώ παράλληλα... έστειλε την Βαλένθια στην επόμενη Euroleague.

Θέση για τον τελικό έκλεισε η Ρεάλ μετά τη νίκη της με 76-73 κόντρα στη Μάλαγα, καθώς έκανε το 3-0 στην ημιτελική σειρά.

Καμιά από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έληξε με 33-31.

Live Στοίχημα σε NBA & Bundesliga με Live Stream στη Novibet (21+).

Η μεγαλύτερη διαφορά των γηπεδούχων σημειώθηκε στο 29' (52-43), όμως οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 8-0 μέσα σε ένα λεπτό έφεραν το παιχνίδι στον πόντο (52-51).

Η κατάσταση δεν άλλαξε στη συνέχεια, αφού στο 36' το σκορ ήταν στο 64-65 με τις τρεις βολές που έβαλε ο Λούκα Ντόνσιτς. Στο τέλος η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν πιο ψύχραιμη και πλέον θα διεκδικήσει το πρωτάθλημα Ισπανίας.

Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν συγκλονιστικά. Ο Νέντοβιτς με δύο σερί τρίποντα έφτασε στο 73-74, όμως οι Ράντολφ και Γιουλ ευστόχησαν από την γραμμή των βολών, οδηγώντας την ομάδα τους στην επικράτηση.

Για τους Ανδαλουσιάνους ξεχώρισε ο Νέντοβιτς με 14 πόντους, ενώ για τους Μαδριλένους οι Ράντολφ και Γιουλ με 13 και 12 πόντους, αντίστοιχα.

Ακόμη σημαντική συμβολή ήταν αυτή του Λούκα Ντόντσιτς, καθώς μέτρησε 8 από τους 10 πόντους του στην τελευταία του περίοδο, και πήρε και 8 ριμπάουντ.

Η πρόκριση της Ρεάλ έστειλε την Βαλένθια στην επόμενη Euroleague και πλέον η Ισπανία θα έχει 5 ομάδες στη διοργάνωση.

Tα δεκάλεπτα: 14-11, 33-31, 52-51, 73-76

Ρεάλ Μαδρίτης - Μάλαγα 3-0
Game 1 Ρεάλ Μαδρίτης - Μάλαγα 71-68
Game 2 Ρεάλ Μαδρίτης - Μάλαγα 101-72
Game 3 Μάλαγα - Ρεάλ Μαδρίτης 73-76

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΣΠΑΝΙΑ Τελευταία Νέα