Έχασε ευκαιρία, όμως θα έχει κι άλλη

Ο Κωνσταντίνος Μελάγιες αναλύει όσα έγιναν στο Game 2 του Ολυμπιακού με την Εφές και εκφράζει την πίστη του πως οι Πειραιώτες θα βρεθούν στο Final 4.

Δεν πέρασαν παρά λίγες ώρες από τότε που έγραφα πως τα playoffs είναι μία εντελώς διαφορετική διαδικασία σε σχέση με τα 30 παιχνίδια της κανονικής περιόδου και ήρθε η νίκη της Εφές (και της Νταρουσάφκα) να με επιβεβαιώσει.

Η Αναντολού «έσπασε» την έδρα, πήρε στη δική της πλευρά το πλεονέκτημα και φόρτωσε άγχος και πίεση τον Ολυμπιακό και τους φίλους του. Προσωπικά δεν τους φοβάμαι τους Πειραιώτες και πιστεύω ακράδαντα πως με όπλο την καλή τους άμυνα θα βρεθούν στο Final 4.

Τα οκτώ διπλά της regular season δε θα τα αναφέρω ως ενθαρρυντικό στοιχείο γιατί θα παρουσιαστώ ανακόλουθος ως προς την διαφορετικότητα των playoffs, σίγουρα όμως αποτελούν έναν καλό μπούσουλα.

Ο Ολυμπιακός έχασε μία καλή ευκαιρία να βρεθεί με ενάμιση πόδι στο Final 4. Αν γινόταν το 2-0 δεν υπήρχε περίπτωση να μην προκρινόταν. Βασικά ακόμη και τώρα δεν πιστεύω πως ο συγκεκριμένος αντίπαλος μπορεί να νικήσει τρεις σερί φορές τους Πειραιώτες σε διάστημα 8 ημερών.

Αν το καταφέρουν μαγκιά τους. Εξ άλλου έχω χιλιοπεί πως σε μία σειρά αγώνων επικρατεί πάντα η καλύτερη ομάδα. Σε ένα νοκ άουτ 40άλεπτο μπορεί να νικήσει και η χειρότερη ομάδα.

ΜΑΤΣ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥ

Ο Ολυμπιακός πήγε το ματς εκεί που το ήθελε. Κατέβασε πάλι την παραγωγικότητα της Εφές, έριξε τον αριθμό των επιθετικών της ριμπάουντ , την ανάγκασε σε 25% στα τρίποντα (6/24) ενώ ο ίδιος βρήκε 33 πόντους πίσω από τα 6.75.

Ηττήθηκε όμως. Ηττήθηκε γιατί το στο 65-58, δέχτηκε δύο τρίποντα και η Εφές ξαναπίστεψε στη νίκη. Το ματς πήγε στις λεπτομέρειες και αυτές τις έκανε καλύτερα η τουρκική ομάδα.

Όταν είσαι ισοπαλία 90’’ πριν τη λήξη και έχεις 0/2 βολές, 0/2 τρίποντα (καλές επιλογές) με τον αντίπαλο να βρίσκει σουτ από τα 6 μέτρα από τη γωνία από το «πεντάρι» του, θα χάσεις.

Η τελευταία φάση ήταν déjà vu τον περσινό πρώτο τελικό όπου ο Παπανικολάου έψαχνε τον Σπανούλη, δεν τον βρήκε ποτέ, γύρισε την πλάτη του στο καλάθι και δεν έγινε σουτ.

Το ίδιο έγινε και χθες. Ο Παπανικολάου πήρε το ριμπάουντ, δεν πάσαρε στον Γκριν που ήταν μόνος του έτοιμος για αιφνιδιασμό, κατέβασε τη μπάλα, γύρισε την πλάτη του στο καλάθι λόγω της έλλειψης ικανότητας να ντριπλάρει, ωστόσο το hand off με τον Γκριν έδωσε ένα καλό σουτ στους γηπεδούχους.

Προσωπικά παρατήρησα έναν δισταγμό και μία καθυστέρηση του Έλληνα φόργουορντ σαν να μην ήξερε πόσος χρόνος απέμενε, αλλά σε αυτό το επίπεδο αδυνατώ να πιστέψω πως υπήρχε παίκτης στο παρκέ που δε γνώριζε το χρόνο που απέμενε.

ΑΛΛΑΞΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Σφαιρόπουλος και Περάσοβιτς παρουσίασαν καινούρια πράγματα σε σχέση με το Game 1. Ειδικά ο προπονητής της Εφές που είχε χάσει κιόλας.

Ο Περάσοβιτς προτίμησε να ξεκινήσει με τον Μπαλμπάι ώστε να μαρκάρει τον Σπανούλη (εκπληκτικός αμυντικός πάνω στη μπάλα).

Επίσης έπαιξε για αρκετά λεπτά με δίδυμο Ντάνστον (στο 4) και Κερκ (στο 5), σχήμα το οποίο δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού.

Μία άλλη καινοτομία στο παιχνίδι της Εφές ήταν η μείωση της ταυτόχρονης παρουσίας των Ερτέλ και Γκρέιντζερ στο παρκέ. Με αυτόν τον τρόπο έγινε πιο πιεστική στην άμυνα.

Ο Σφαιρόπουλος από την άλλη πλευρά είχε επικρατήσει κατά κράτος στο πρώτο ματς κι έτσι άλλαξε λιγότερα πράγματα. Τη βασική του αλλαγή την εμφάνισε στην τελευταία περίοδο όταν και επέλεξε αλλαγές σε όλα τα σκριν.

Η Εφές διάβασε κάθε mis match ακουμπώντας τη μπάλα σε κάθε επίθεση στο low post στον ψηλό της που είχε αντίπαλο κάποιο από τα γκαρντ του Ολυμπιακού, ωστόσο αμέσως ερχόταν παγίδα από την αδύνατη πλευρά. Ο συγκεκριμένος τρόπος λειτούργησε άψογα μέχρι το 65-58.

Τότε ακολούθησαν kick out πάσα (πάσα από μέσα προς τα έξω) για τρίποντο του Γκρέιντζερ, ένα ακόμη τρίποντο του Ερτέλ και το προσπέρασμα από ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Μπράουν που έπαιξε πλάτη με τον Σπανούλη και πρόλαβε την παγίδα.

ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΝΗ ΣΤΑ ΤΡΙΠΟΝΤΑ

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε 9/18 τρίποντα. Στην τρίτη περίοδο έκανε 4 λεπτά να σκοράρει κι ο λόγος ήταν πως σούταρε συνέχεια πίσω από τα 6.75. Δεν προσπάθησαν να ακουμπήσουν τη μπάλα είτε στον Πρίντεζη είτε στον Μπιρτς. Δεν προσπάθησαν να κάνουν δυο «μπούκες» να κερδίσουν ένα φάουλ. Τρίποντο, τρίποντο, τρίποντο… Θύμισε Παναθηναϊκό σε αυτό το κομμάτι ο Ολυμπιακός.

Με αυτόν τον τρόπο δεν κουραζόντουσαν και οι φιλοξενούμενοι στην άμυνα.

ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ... ΣΗΜΑΔΕΨΑΝ ΤΟΝ ΠΡΙΝΤΕΖΗ

Όσο πλησίαζε το ματς στο τέλος, τόσο καλύτερα διάβαζε την επίθεση ο Ολυμπιακός. Με τον Ντέρικ Μπράουν να έχει 4 φάουλ και να μαρκάρει τον Πρίντεζη, η μπάλα πήγε δύο συνεχόμενες φορές στα χέρια του. Τη μία έκανε το 71-69 και την άλλη κέρδισε την αποβολή του Μπράουν, αλλά αστόχησε στο ζευγάρι βολών.

Συνεπώς δεν έκανε κάτι λάθος ως προς την τακτική στα τελευταία λεπτά.

ΜΕ ΤΕΤΟΙΟΝ ΣΠΑΝΟΥΛΗ ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΕ

Αυτά που έκανε ο Σπανούλης στο ματς και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ανάγκασαν μέχρι και τον lambgav να υποκλιθεί. Προφανώς ο συγκεκριμένος σχολιαστής δεν το έκανε (εκτός αν χρησιμοποίησε διαφορετικό ψευδώνυμο), αλλά το γεγονός ότι δεν εμφανίστηκε στο live είναι τεράστια επιβεβαίωση για το πόσο καλά έπαιξε ο αρχηγός του Ολυμπιακού.

Πάντως τα 31 λεπτά ήταν πολλά, στοιχείο το οποίο φάνηκε κυρίως στην τελευταία φάση .

ΠΛΗΓΜΑ Ο ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΜΙΛΟΥΤΙΝΟΦ

Με τον Κεμ Μπιρτς να ετοιμάζεται να βγει ο Απρίλιος και να μην έχει μάθει ακόμη τα συστήματα (αλλού για αλλού κινείται στην επίθεση), με τον Γιανγκ να είναι… ο Γιανγκ (αν και προσπάθησε αρκετά) έμενε ο Μιλουτίνοφ. Ο Σέρβος με 2 πόντους, 5 ριμπάουντ και μπόλικη αυτοπεποίθηση λόγω της παρουσίας του στο Game 1, χτύπησε στο γόνατο και δεν ξανάπαιξε.

Η απουσία από το παρκέ του Μιλουτίνοφ έδωσε ακόμη περισσότερο χώρο δράσης στον Ντάνστον ο οποίος ήταν καταπληκτικός κυρίως ως προς τη δημιουργία (5 ασίστ).

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Ο Ολυμπιακός παραμένει φαβορί και αυτό θα αλλάξει μόνο αν χάσει το Game 3. Μέχρι τότε πιστεύω πως παραμένει ποιοτικότερη, καλύτερη και πιο συνεπής ομάδας από την Εφές.

Αυτό όμως πρέπει να βγει στο παρκέ και να μη μείνει στο μυαλό μας.

Ηρεμία χρειάζεται και όχι πανικός. Ηρεμία και έχω την πεποίθηση πως όλα θα πάνε καλά.

ΥΓ: Θα ήταν αδύνατον να κάνουν το ίδιο καλό ματς Μάντζαρης, Παπανικολάου, Παπαπέτρου και Ουότερς.

ΥΓ 2: Ο Ισραηλινός διαιτητής δεν ήταν ούτε στημένος, ούτε λειτουργούσε εσκεμμένα προς όφελος της Εφές. Απλά στο πρώτο αγώνα στην καριέρα του για τα playoffs ήταν φοβισμένος.

Δε θα κρίνω αν ήταν κακός ή καλός. Ήταν τραγικό όμως πως από το άγχος και το βαριανάσεμα τού έφευγαν σφυρίγματα και τα έκανε χάλια. Ειδικά στο 5ο φάουλ του Μπιρτς ζητάει συγγνώμη που του ξέφυγε το σφύριγμα και ζήτησε να κάνουν επαναφορά οι φιλοξενούμενοι. Απλά ο Περάσοβιτς διαμαρτυρήθηκε στον Λαμόνικα και με το σφύριγμα να έχει ακουστεί ο Μπάλακ τρομαγμένος έδωσε το φάουλ στον Καναδό.

Τονίζω για να προλάβω τους βιαστικούς. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΔΕΝ ΕΧΑΣΕ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ.

ΥΓ 3: Εκπληκτική ατμόσφαιρα στο ΣΕΦ και στα 40 λεπτά. Αυτός με το λέιζερ να έλειπε. Αλήθεια πως αισθάνεται άραγε που χάρισε έναν πόντο στην Εφές;

Εξυπνάδα…

ΥΓ 4: Ο Χάνεϊκατ σε ένα επιθετικό ριμπάουντ στο δεύτερο ημίχρονο έχει κάνει άλμα περίπου ενάμιση μέτρο. Αλήθεια…

ΥΓ 5: Δεν χρειάζεται πανικός. Ηρεμία και πίστη για ανάκτηση του πλεονεκτήματος της έδρας.