Κόροιβος - Προμηθέας 66-62 (vid)

Ο Κόροιβος (8-18) κρατούσε την τύχη στα χέρια του και ολοκλήρωσε την τεράστια υπέρβαση αφού επικράτησε του Προμηθέα (10-16) με 66-62, έμεινε στην Basket League κι έριξε τον Απόλλωνα στην Α2.

Το ένστικτο της επιβίωσης έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο κλειστό της Ήλιδας, εκεί όπου ο Κόροιβος ήθελε μόνο νίκη επί του Προμηθέα για να ανανεώσει την παραμονή του στη μεγάλη κατηγορία. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου, λοιπόν, ολοκλήρωσε τον εφετινό άθλο αφού επικράτησε των Πατρινών σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι και θα συνεχίσει να αγωνίζεται στην Basket League, ρίχνοντας τον Απόλλωνα στην Α2 μαζί με τη Δόξα Λευκάδας.

Ο αγώνας

Καθημερινά ειδικά στοιχήματα στη Novibet (21+).

Ο Φαγιέ έστειλε τη διαφορά στο +4 (11-15, 5'57") για τον Προμηθέα Πατρών όμως ο Κόροιβος απάντησε με σερί 7-0, προηγήθηκε 18-15 με τον Μακ Λέλαν ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ του 18-17. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο αφού ο Φαγιέ ισοφάρισε σε 26-26 ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 7-0 και προηγήθηκαν με 33-26 με τον Σπυριδωνίδη, στο 17'51".

Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάμπου πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της +7, όταν ο Πόλαρντ διαμόρφωσε το 35-28 με κάρφωμα. Στη συνέχεια, όμως, ο Προμηθέας μείωσε σε απόσταση... βολής με τον Μουρ (38-37, 25'05") ωστόσο ο Κόροιβος άντεξε στην πίεση, προηγήθηκε με 44-39 στο 27'17" με τον Γκότσερ ενώ ο Σπυριδωνίδης ανέβασε τη διαφορά στο +9 (49-40, 28'54"). Ο Προμηθέας αντέδρασε στην τέταρτη περίοδο ενώ το τρίποντο του Γκίκα έβαλε... φωτιά στο παιχνίδι ισοφαρίζοντας σε 62-62 στα 35" για το φινάλε!

Στην επόμενη επίθεση ο Γκότσερ σκόραρε (64-62) κέρδισε φάουλ, όμως αστόχησε στη συμπληρωματική βολή. Τι ακολούθησε; Ο Μουρ αστόχησε για τον Προμηθέα κι εν συνεχεία ο Σταρκς σκόραρε για το τελικό 66-62 που σήμανε την παραμονή του Κόροιβου στην Basket League.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: H τριπλέτα των Σταρκς, Μακ Λέλαν και Σπυριδωνίδη πέτυχε τους 38 από τους 66 πόντους του Κόροιβου που μοίρασε 14 ασίστ αντί 6 του Προμηθέα και υποχρέωσε τους Πατρινούς σε 17 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μαρκέλ Σταρκς πέτυχε το καθοριστικό καλάθι στο φινάλε ενώ τελείωσε το ματς με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 κερδισμένα φάουλ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μίροσλαβ Τόντιτς αγωνίστηκε 13'11", έχοντας 0/1 τρίποντο.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Αλέξης Σπυριδωνίδης (13π.) και ο Έρικ Μακ Λέλαν (11π., 7ριμπ.) είχαν καθοριστική συμβολή στη νίκη-παραμονή.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Κόροιβος άντεξε στην πίεση στα τελευταία λεπτά, έπαιζε τη ζωή του και ολοκλήρωσε την υπέρβαση.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τίποτα, ο Προμηθέας τα 17 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 35-28, 49-45, 66-62.