Μπάμπεργκ - Γαλατάσαραϊ 79-84

Η Γαλατάσαραϊ έδειξε χαρακτήρα στα σημεία που η Μπάμπεργκ είχε την υπεροχή του αγώνα και με ένα φοβερό τελευταίο δεκάλεπτο, νίκησε με 84-79 την γερμανική ομάδα.

Σε ένα ματς δίχως βαθμολογική σημασία, η Γαλατάσαραϊ κατάφερε να αντιδράσει στα ξεσπασματα της Μπάμπεργκ, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και με ένα εκπληκτικό finish (26-16) στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφυγε με το διπλό (84-79) απο τη Γερμανία.

Η Μπάμπεργκ αιφνιδίασε την Γαλατά και κατάφερε να προηγηθεί με 7-0 στο 2' χάρη στο δίποντο του Μέλι. Οι Τούρκοι συνήλθαν γρήγορα και πέρασαν μπροστά με το καλάθι του Πλάις. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου καμιά ομάδα δεν μπόρεσε να... ξεκολλήσει από την άλλη, με τον Μίτσοφ να διαμορφώνει το 23-20 (10').

Η ομάδα του Τρινκιέρι έπιασε στον ύπνο τους αντιπάλους της και με ένα επιμέρους 10-2, εκτόξευσε τη διαφορά στο +11 με τις δύο εύστοχες βολές του Τάις (33-22, 13'). Για άλλη μια φορά όμως, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να μην επηρεάζονται από ξέσπασμα των γηπεδούχων και το φοβερό ποσοστό τους στα τρίποντα (6/10, 60%), πηγαίνοντας στο ημίχρονο στο -2 (45-43) με τις δύο βολές του Όστιν Ντέι.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά ρυθμό και με το καλάθι του Ζήση έγραψαν το 54-47 στο 25'. Οι Γερμανοί δεν μπόρεσαν να αποσπαστούν και άλλο στο σκορ με τον Ραντόσεβιτς να κάνει το 63-58 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η Μπάμπεργκ που συνηθίζει μην κάνει καλά τελευταία δεκάλεπτα στη διοργάνωση, το επιβεβαίωσε για άλλη μια φορά, καθώς στο τέλος κατέρρευσε, επιτρέποντας στους Τούρκους να προηγηθούν με 74-82 με το καλάθι του Γκιουλέρ (38'). Αυτή ήταν η χαριστική βολή για την Μπάμπεργκ που τελικά έχασε με 79-84.

Ο Νίκος Ζήσης τελείωσε το ματς με 11 πόντους, 4 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Γαλατά έκανε φοβερό τελευταίο δεκάλεπτο (26-16) και σούταρε με 50% τρίποντα, ενώ από την άλλη οι Γερμανού δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις μεγάλες διαφορές που πήραν στο πρώτο ημίχρονο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπλέικ Σιλμπ ήταν ο κορυφαίος του ματς, έχοντας 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 20 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντάνιελ Τάις έβαλε 5 πόντους σε 16 λεπτά συμμετοχής και δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το ξέσπασμα της Γαλατά στο τελευταίο δεκάλεπτο που ολοκληρώθηκε με το καλάθι του Γκιουλέρ (74-82) δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Όστιν Ντέι ακολούθησε σε απόδοση τον Σιλμπ, τελειώνοντας με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 18 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάμπεργκ την απόδοση της στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ η Μπάμπεργκ το χαλαρό ξεκίνημα της στις αρχές της πρώτης και δεύτερης περιόδου

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 45-43, 63-58, 79-84