Ζαλγκίρις Κάουνας - Αρμάνι Μιλάνο 84-88

Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε με 84-88 την Ζαλγκίρις στο Κάουνας, σε ένα ματς που ο Αντρέα Τσιντσιαρίνι ήταν καθοριστικός στις τελευταίες κρίσιμες επιθέσεις.

Το παιχνίδι μπορεί να μην είχε βαθμολογική σημασία, όμως οι δύο ομάδες διεκδίκησαν μέχρι τέλους τη νίκη γοήτρου, με την Αρμάνι να μην πτοείται από το κακό της ξεκίνημα (27-18, 10') και να δραπετεύει με το διπλό, χάρη στον Αντρέα Τσιντσιαρίνι που μίλησε στις κρίσιμες στιγμές.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Τσιντσιαρίνι (17π.), Μακλίν (17π.) και Χίκμαν (16π.), ενώ για τους ηττημένους κορυφαίοι ήταν οι Πάνγκος(16π.) και Λεκαβίτσιους (15π.).

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε με κέφια το ματς και προηγήθηκε με 11-2 στο 4', έχοντας 5/7 στα σουτ εντός πεδιάς. Οι Λιθουανοί συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και εκμεταλλευόμενοι τα φοβερά ποσοστά ευστοχίας (7/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα), έκλεισαν το δεκάλεπτο με το σκορ στο 27-18 και τον Πάνγκος να έχει 8 πόντους χωρίς να χάσει σουτ.

Η ομάδα του Ρέπεσα άρχισε να συνέρχεται στη δεύτερη περίοδο και με πρωταγωνιστές τους Αμπάς, Τσιντσιαρίνι και Πάσκολο, πέρασε μπροστά με 34-35 (17'). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σύνολο του Γιασικεβίτσιους να προηγείται για 2 πόντους (41-39) και τον Αμπάς να πετυχαίνει το τελευταίο καλάθι της δεύτερης περιόδου.

Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι ξέφυγαν για 7 πόντους (50-43, 24') με το δίποντο του Μιλάκνις, όμως η ιταλική ομάδα αντέδρασε γρήγορα και πήρε το προβάδισμα με το τρίποντο του Ρίκι Χίκμαν (56-58, 28'). Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (63-63), με τον Χίκμαν να σκοράρει για τρεις στη λήξη.

Οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου, όμως στο τέλος η Αρμάνι ήταν πιο ψύχραιμη, με τον Αντρέα Τσιντσιαρίνι να... καθαρίζει για την ομάδα του στο τέλος και να την οδηγεί σε νίκη με 84-88.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ήταν πιο ψύχραιμη στις τελευταίες επιθέσεις, αξιοποίησε τις πολλές βολές που πήρε (24/30), ενώ δεν πτοήθηκε από το κακό ξεκίνημα στην πρώτη περίοδο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Αντρέα Τσιντσιαρίνι ήταν καταλυτικός στη νίκη της Αρμάνι, αφού τελείωσε το ματς με 17 πόντους, 4 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 15 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, ενώ πήρε πάνω του τις τελευταίες κρίσιμες προσπάθειες.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λέο Βέστερμαν έμεινε στο παρκέ για 16:36 και έβαλε μόλις 2 πόντους, βοηθώντας στην ουσία μόνο στον τομέα των ασίστ (7).

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Τσιντσιαρίνι ένα λεπτό πριν το τέλος που έκανε το 77-81, βάζοντας τις βάσεις για το διπλό της Αρμάνι. Μετά από εκείνη τη φάση οι Ιταλοί μπήκαν σε θέση οδηγού.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τζαμέλ Μακλίν είχε 17 πόντους (5/6 δίποντα, 7/8 βολές), 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και κατάφερε να συγκεντρώσει 19 βαθμούς στην αξιολόγηση.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζαλγκίρις τον τρόπο που διαχειρίστηκε το ματς στην τελευταία περίοδο και την κακή της βραδιά στα τρίποντα (10/26, 38.5%), ενώ η Αρμάνι το ποσοστό πίσω από την γραμμή των 6.75 (8/21, 38.1%).

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 41-39, 63-63, 84-88