Αναντολού Εφές - Φενέρμπαχτσε 80-77

Η Εφές (16-12) έπαιξε με τη... φωτιά όμως επικράτησε με 80-77 της Φενέρ (17-11) που μπήκε σε περιπέτειες σε ό,τι αφορά το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς υποχρέωσε τη Φενέρμπαχτσε (σ.σ. χωρίς Σλούκα, Ντατόμε) στην τρίτη ήττα της στα τελευταία τέσσερα ματς στη διοργάνωση ενώ κορυφώνεται η μάχη για μια θέση στην τετράδα που ισοδυναμεί με το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs, καθώς η Μπασκόνια και ο Παναθηναϊκός βρίσκονται μια νίκη πίσω από τη Φενέρ.

Ο αγώνας

Η Εφές βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική της άμυνα και προηγήθηκε 10-2 με τον Μπράουν στο 3'25". Η Φενέρμπαχτσε μάζεψε τη διαφορά, μείωσε σε 12-11 με τον Βέσελι στα 2'52" για το φινάλε της πρώτης περιόδου όμως ο Τομά Ερτέλ διαμόρφωσε το 21-14 με το οποίο ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο στο Abdi Ipekci.

Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 7-2 και προηγήθηκαν με +12 όταν ο Τόμας διαμόρφωσε το 28-16 διατηρώντας σταθερά διψήφια διαφορά, πριν ο Μπόμπι Ντίξον μειώσει στο 44-35 του ημιχρόνου. Η ομάδα του Περάσοβιτς σούταρε με 63.6% στα δίποντα (14/22) αντί 47% της Φενέρμπαχτσε (8/17) που στηρίχτηκε, επιθετικά, στα ξεσπάσματα των Ντίξον (14π.) και Μαχμούτογλου (10π.).

Η Εφές επέβαλε τον ρυθμό της ενώ ο Γκρέιντζερ εκτόξευσε τη διαφορά στο +17, σκοράροντας για το 63-46 στο 27'50" όμως η Φενέρ μείωσε σε 65-54 στο 30'. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την τελευταία προσπάθεια να αντιδράσουν όταν ο Γιούντο μείωσε αρχικώς σε 67-63 ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 74-69 με 2/2 βολές στα 2'59" για το φινάλε.

Παίξε νόμιμα στο Survivor με ειδικά στοιχήματα για το μεγάλο νικητή!

Ο Μπράουν πέτυχε μεγάλο καλάθι για το 78-71 στα 1'50" όμως ο Γιούντο απάντησε άμεσα για το 78-73. Ο Ντίξον σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 στα 37" (78-76) και η Εφές διαμαρτύρεται για επιθετικό φάουλ του Αμερικανού που απώθησε τον αντίπαλό του ενώ ο Ομπράντοβιτς ζητούσε τεχνική ποινή για φλόπινγκ! Ακολούθησε λάθος στην επαναφορά των γηπεδούχων και νέα κατοχή για τη Φενέρ που όμως αστόχησε σε τρίποντο!

Αμέσως έγινε γρήγορο φάουλ στον Χάνεϊκατ, ο οποίος έκανε το 80-76 με 2/2 βολές στα 15.4". Ο Μπογκντάνοβιτς είχε 1/2 βολές για το 80-77 στα 13.3". Ο Μπράντον Πολ κέρδισε φάουλ στα 11.8" όμως είχε 0/2 βολές ενώ ο Ντίξον έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση αφού έκανε αιρ-μπολ σε προσπάθεια για τρεις!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εφές σούταρε με 59.5% στα δίποντα (25/42) απέναντι στη Φενέρμπαχτσε που κατέβασε, μεν, 35 ριμπάουντ και σούταρε 23/27 βολές ωστόσο δεν απέφυγε την ήττα στο Abdi Ipekci.

EKANE TH ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπράιαντ Ντάνστον ήταν ο κορυφαίος σκόρερ της Εφές με 14 πόντους (7/12 δίποντα) και κατέβασε 4 ριμπάουντ σε 34'35". Από κοντά και ο Γκρέιντζερ με 13 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ σε 27'17".

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Ντέρικ Μπράουν και ο Μπράντον Πολ πέτυχαν από 10 πόντους έκαστος για τους νικητές.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή βραδιά ο Γιαν Βέσελι, με 7 πόντους (3/9 δίπ.), 4 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 30'54".

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Εφές άντεξε στην πίεση της Φενέρμπαχτσε στα τελευταία λεπτά ενώ ο Ντίξον έκανε αιρ-μπολ στην τελευταία επίθεση, χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Εφές το 66.7% στις βολές, η Φενέρμπαχτσε τα 15 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 44-35, 65-54, 80-77