ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Νταρουσάφακα 95-85

Με τους Ντε Κολό και Τεόντοσιτς να έχουν τρελά κέφια, σημειώνοντας 37 πόντους και μοιράζοντας 18 ασίστ, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε της Νταρουσάφακα με 95-85 και παρέμεινε στην κορυφή.

Η Νταρουσάφακα (13-14) ήταν ανταγωνιστική για τρεις περιόδους κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας (20-7), η οποία ανέβασε ρυθμούς στο τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφερε να φτάσει σε μια εύκολη νίκη με 95-85, κάνοντας θραύση στις ασίστ.

Στην αρχή του ματς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, προσπάθησε να ξεφύγει από την αντίπαλο της (12-7, 5') με το καλάθι του Ντε Κολό, όμως η ομάδα του Μπλατ απάντησε γρήγορα, φέρνοντας το ματς στα ίσα (16-16, 8') με το καλάθι του Άντερσον. Οι γηπεδούχου έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +5 (24-19) με το καλάθι του Τεόντοσιτς. Σημείο αναφοράς για το σύνολο του Ιτούδη, οι 15 ασίστ μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο με διαφορά 12 πόντων (47-35), όμως η ομάδα του Μπλατ ανέβασε την απόδοση της και επέστρεψε στο ματς, με τον Ουίλμπεκιν να κάνει τρελά πράγματα πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και να μειώνει σε 68-62 στο 30'.

Η ομάδα του Ιτούδη ανέβασε στροφές στο τελευταίο δεκάλεπτο και δεν αντιμετώπισε προβλήματα, φτάνοντας έτσι σε μια εύκολη επικράτηση.

*Με την ήττα της Νταρουσάφακα, Παναθηναϊκός, Μπασκόνια και Φενέρ «κλείδωσαν» τη συμμετοχή τους στα playoffs της Euroleague.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε 28 ασίστ έναντι 12 της Νταρουσάφακα, ενώ σούταρε με 47.6 % στα τρίποντα. Επίσης οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν εύστοχοι από την γραμμή των ελεύθερων βολών (61,1%).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μίλος Τεόντοσιτς έκανε double-double με 20 πόντους (3/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα) και 10 ασίστ, ενώ συγκέντρωσε 29 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπιρκάν Μπατούκ σημείωσε μόλις 3 πόντους (0/1 δίποντα, 1/3 τρίποντα, μοίρασε 1 ασίστ και έγραψε -1 στο σύστημα αξιολόγησης.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η αρχή της τέταρτης περιόδου, όπου με καλάθια των Χριάπα και Τεόντοσιτς, η ΤΣΣΚΑ εκτόξευσε τη διαφορά στους 14 (79-65) και έκανε πιο εύκολα τα πράγματα για αυτή.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Νάντο Ντε Κολό είχε 17 πόντους (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα), 8 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 23 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Νταρουσάφακα τις μόλις 12 ασίστ και το ποσοστό στις ελεύθερες βολές (61,1%). Η ΤΣΣΚΑ την απόδοση της στην τρίτη περίοδο.

Η ΦAΣΗ ΤΟΥ ΑΓΏΝΑ: Το φοβερό κάρφωμα του Ουίλ Κλάιμπερν πάνω στον Κάιλ Χάινς.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 47-35, 68-62, 95-85