Ολυμπιακός - Τρίκαλα 79-61

Ο Ολυμπιακός νίκησε τα Τρίκαλα με 79-61 έχοντας για κορυφαίο τον Δημήτρη αγραβάνη με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ. Στο μυαλό όλων πλέον η διπλή αγωνιστική στην Euroleague.

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τα Τρίκαλα με 79-61 παίζοντας καλό μπάσκετ μόνο στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Πειραιώτες παρά τις απουσίες των Σπανούλη (εμπύρετος) και Λοτζέσκι (τραυματίας) ήταν αρκετά σοβαροί στη άμυνα, αλλά στην επίθεση είχαν αρκετά προβλήματα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν αρκετά καλάθια στον αιφνιδιασμό κι αυτή ήταν η βασική αλλαγή που τους βοήθησε κι έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης (14π., 12ρ.).

Πολύ γρήγορα Πρίντεζης και Παπανικολάου έβαλαν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ με 9-1 (3’), όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεσή τους και μείωσαν (12-6, 6’). Οι Πειραιώτες είχαν πρόβλημα δημιουργία στο παιχνίδι πέντε εναντίον πέντε με αποτέλεσμα να μένουν κολλημένοι χαμηλά στην παραγωγικότητά τους (21-14, 13’). Με τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου η διαφορά πήγε σε διψήφιο επίπεδο (37-24, 16’), ωστόσο ακολούθησαν αρκετά κακές επιλογές στην επίθεση κι έτσι οι Θεσσαλοί μείωσαν ξανά (37-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε πολύ πιο σοβαρός στο παρκέ και με αιχμές του δόρατος τους Πρίντεζη, Μάντζαρη και Μιλουτίνοφ, οι Πειραιώτες πήγαν στο +18 (52-34, 24’). Η συνέχεια ήταν διαδικαστική υπόθεση. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έριξε για αρκετά λεπτά στο παρκέ, παίκτες που δεν παίζουν πολύ στην Euroleague και φρόντισε να δώσει ανάσες σε αυτούς που θα έχουν διπλές υποχρεώσεις την εβδομάδα που ακολουθεί. Ο Δημήτρης Αγραβάνης άρπαξε την ευκαιρία απ’ άκρη σε άκρη και τελείωσε το ματς με double double (14π., 11ρ.) βάζοντας τον εαυτό του στο μυαλό του προπονητή του για το επόμενο διάστημα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός σούταρε καλύτερα στα τρίποντα (35%-22%), είχε τα διπλάσια σχεδόν ριμπάουντ (52-27) και έδωσε 18 ασίστ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν καταπληκτικός με 14 πόντους (4/5δ., 2/5τρ., 0/1β) και 11 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Έρικ Γκριν (1/7 σουτ) και Πάτρικ Γιανγκ (4ρ. σε 10 λεπτά) δεν έπαιξαν καλά. Ο Βασίλης Τολιόπουλος επίσης δεν εκμεταλλέυτηκε την κατάσταση αναγκάζοντας τον Σφαιρόπουλο λόγω λαθών να τον ρίξει στο παρκέ μόλις για 4 λεπτά.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ήταν το διάστημα στο οποίο κρίθηκε το παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός από το +7 του ημιχρόνου βρέθηκε στο +18 (52-34).

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ τελείωσε το παιχνίδι με 11 πόντους (5/7δ., 1/1β.), 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 13’.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Κέλσεϊ Μπάρλοου στα μισά της τρίτης περιόδου πήρε την εσωτερική και με εντυπωσιακό άλμα κάρφωσε στο καλάθι του Ολυμπιακού υπό την πίεση του Κώστα Παπανικολάου.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τα 17 λάθη και τα Τρίκαλα τα 18 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 37-30, 59-41, 79-61