Μπασκόνια - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 79-78 (vid)

Η Μπασκόνια (15-11) επικράτησε της ΤΣΣΚΑ Μόσχας (19-7) με 79-78 και εδραιώθηκε στις θέσεις που οδηγούν στα playoffs!

Ο Φόκτμαν ηγήθηκε επιθετικά της Μπασκόνια στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, κάνοντας το 8-4 στο 4'10" κι έχοντας 4 πόντους με 2/3 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Οι πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν 10-12 με τον Μίλος Τεόντοσιτς ωστόσο οι Βάσκοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 18-14. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στη β' περίοδο (28-26, 15'11"), η ΤΣΣΚΑ έκανε σερί 7-0 και προηγήθηκε 28-33 με τον Ντε Κολό όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό τους σερί και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34-33.

Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με +7 (47-40), κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 61-54. Η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε, βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική της άμυνα, μείωσε σε 67-66 (35'28") με τον Χριάπα και 77-76 με τον Τεόντοσιτς (38'45") ενώ ο Όγκουστιν έδωσε το προβάδισμα στους Ρώσους, κάνοντας το 77-78 στα 40" για το φινάλε! Ο Λάρκιν ήταν εκείνος που... λύτρωσε την Μπασκόνια, σκοράροντας στα 30" και κάνοντας το τελικό 79-78.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Λάρκιν έκανε το 79-78 και η ΤΣΣΚΑ έχασε διπλή ευκαιρία για τη νίκη, αφού ο Ντε Κολό αστόχησε για τρεις και ο Τεόντοσιτς μετά το επιθετικό ριμπάουντ μπερδεύτηκε! Οι γηπεδούχοι έκλεψαν την μπάλα και σφράγισαν τη νίκη.
ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Χάνγκα ηγήθηκε επιθετικά των Βάσκων με 15 πόντους ενώ ο Φόκτμαν άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.
ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κόρι Χίγκινς είχε 2 πόντους με 2/2 βολές, 0/1 δίποντο και 0/2 τρίποντα στα 17:03 που έμεινε στο παρκέ.
ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Λάρκιν (12π.), Τιγί (11π.) και Μπάντιγκερ (10π.) έδωσαν σημαντικές λύσεις στην επίθεση της Μπασκόνια.
ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η Μπασκόνια άντεξε στην πίεση της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στα τελευταία λεπτά και ο Λάρκιν πέτυχε μεγάλο καλάθι στο φινάλε.
ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπασκόνια το 22% στα τρίποντα, η ΤΣΣΚΑ τη διπλή χαμένη ευκαιρία στο φινάλε.
Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-33, 61-54, 79-78