Μακάμπι Τελ Αβίβ - Αρμάνι 92-82 (vid)

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ (9-16) νίκησε την Αρμάνι Μιλάνο (7-18) με 92-82 έχοντας σημαντική βοήθεια από τους τέσσερις Αμερικανούς της.

Η Μακάμπι επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας της Αρμάνι Μιλάνο με 92-82 προσφέροντας αρκετές όμορφες στιγμές στους φίλους της ομάδας. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με τις γνωστές πλέον απουσίες (Γκάουντλοκ, Μίλερ) ενώ οι Ιταλοί δεν είχαν Καλνιέτις, Σιμόν και τον προπονητή τους μιας και ο Γιάσμιν Ρέπεσα έμεινε στην Ιταλία λόγω ασθένειας. Οι γηπεδούχοι βρήκαν το μεγαλύτερο μέρος του σκορ από τους Ραντ (17), Σίλεϊ (15), Άιβερσον (16) κα Σίμπσον (11).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ακολουθούν πιστά το πλάνο ολόκληρης της σεζόν, δηλαδή δεν έδιναν την παραμικρή σημασία στην άμυνά τους. Οι γηπεδούχοι με καλό τελείωμα στην πρώτη περίοδο και πρωταγωνιστή τον Βίκτορ Ραντ πήρε προβάδισμα έξι πόντων. Ο Αμερικανός μαζί με τον Κόλτον Άιβερσον έκαναν ό,τι ήθελαν τους ψηλούς της Αρμάνι οι οποίοι αδυνατούσαν να τους μαρκάρουν κι έτσι στο 15’ το σκορ έγινε 40-29 ενώ λίγο αργότερα ο Γιόγκεφ Οχαγιόν πήγε την ομάδα του στο +13 (43-30, 28’).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με λάθη από τους φιλοξενούμενους και αιφνιδιασμούς των γηπεδούχων (56-35, 22’), ωστόσο οι προσωπικές ενέργειες του Ρακίμ Σάντερς χάρισαν επιμέρους σκορ 3-20 κι έδωσαν το δικαίωμα στην ομάδα του να μειώσει σε 64-55 (27’).

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν συγκεντρωμένοι στο παρκέ μετά τη διακοπή ανάμεσα σε τρίτη και τέταρτη περίοδο και με το νέο μεταγραφικό απόκτημα Ντιάμον Σίμπσον να δίνει τα διαπιστευτήρια του οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη με 92-82.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μακάμπι είχε περισσότερους τρόπους να σκοράρει και αυτό ήταν σημαντικό σε ματς που κρίθηκε στην επίθεση. Οι νικητές ήταν ανώτεροι σε δίποντα (58.3%-44.2%), ασίστ (25-22), κλεψίματα (8-3) και έκαναν λιγότερα λάθη (9-12).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βίκτορ Ραντ σε 26:23 είχε 17 πόντους (5/8δ., 2/4τρ., 1/1β.), ένα ριμπάουντ, 2 κλεψίματα κι ένα λάθος.

Πολύ καλός ήταν και ο Κόλτον Άιβερσον με 16 πόντους (6/8δ., 4/7β.) και 9 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣE ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣE: Ο Νταβίντε Πάσκολο σε 11’ είχε 2 πόντους κι ένα ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Λίγο πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος το σκορ ήταν 68-61, αλλά στο 34’ η Μακάμπι με 10-2 το μετέτρεψε σε 78-63 και ουσιαστικά «καθάρισε» τη νίκη.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Με μία εβδομάδα στο Τελ Αβίβ, ο Ντιαμόν Σίμπσον πρόλαβε να προσφέρει 11 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 20:00.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έφυγαν στον αιφνιδιασμό τρεις εναντίον ενός με τη φάση να καταλήγει με εντυπωσιακό κάρφωμα του Ντιάμον Σίμπσον.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Μακάμπι τις 12/19 βολές και η Αρμάνι τα 19/43 δίποντα (44.2%).

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 51-35, 70-61, 92-82