Απόδραση της Νίκης Λευκάδας από τη Νέα Σμύρνη

Με δύο εκτός έδρας νίκη άνοιξε η αυλαία της 17ης αγωνιστικής στην Α1 γυναικών, με τη Νίκη Λευκάδας να φεύγει με τη νίκη από την έδρα του Πανιωνίου και τον Αθηναϊκό να κερδίζει τον Πρωτέα στη Βούλα.

Η Νίκη Λευκάδας επικράτησε σχετικά εύκολα του Πανιωνίου 65-55 και αυτό χάρη στην πολύ καλή απόδοση της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας ως κορυφαίες τις Τελίδου, Μπράουν και Στάρα.

Μεγάλο ματς έγινε στο κλειστό της Βούλας, όπου ο Αθηναϊκός πραγματοποίησε επική ανατροπή αφού είχε βρεθεί και στο -15 (36-21) με τη λήξη του ημιχρόνου. Όμως στο δεύτερο μισό του αγώνα, έγινε η ολική επαναφορά και έτσι έφτασε στην τελική επικράτηση με 65-62.

Μεγάλη νίκη και για τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου, αφού επικράτησε εκτός έδρας του Παναθλητικού με 61-50!

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 55-65

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 32-27, 40-43, 55-65
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Πέτερσεν 11, Χέιλι 20 (14ριμπ.), Τσιάδη, Μπότσαρη 4, Θεοδωρομανωλάκη 2, Στεφανίδου 8 (2), Πατεράκη 6, Γρηγορίου, Τζόουνς 4.
ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ: Χεριστανίδου, Τελίδου 16 (1), Καμπουράκη 3, Μπράουν 15 (1), Σταρα 14, Γούναρη 7 (1), Ψυχογιού, Κάντι 10, Παπαδοπούλου.

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ-ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 50-61

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 30-33, 37-49, 50-61
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ: Παπαβασιλείου 10 (2), Αναστασιάδου, Κανταρα 7 (1), Συρρα 5, Νάστου 3 (1), Κυρατζή, Μπόικιν 12, Γαϊτάνη 1.
ΔΑΦΝΗ ΑΓ.ΔΗΜ.: Βλάνη 3 (1), Αλεξανδρή 7, Μανώλη 4 (1), Αξιοπούλου 2, Γιαμπάνη, Τσέσλεκ 20 (18ριμπ.), Τετενε, Μπράουν 25 (3).