ΠΑΟΚ - Λαύριο 85-80

Κάτια Πετροπούλου

Με 3/4 τρίποντα του Σάιμπερτ (21π.) στην τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ (10-8), που κυνηγούσε όλη την ώρα στο σκορ, γλίτωσε το... σοκ από το Λαύριο (7-11) και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Ο Σάιμπερτ αποδείχθηκε λυτρωτής για τον - κακό αμυντικά - ΠΑΟΚ και έτσι οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν του Λαυρίοιυ με 85-80 στο «Παλατάκι», για την 18η αγωνιστική της Α1 και ανέβηκαν στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» αντιμετώπιζε προβλήματα στην άμυνα, ειδικά στο πρώτο μέρος, γεγονός που επέτρεπε στους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο σκορ, ακόμα και να ξεφεύγουν. Το... κρεσέντο του Σάιμπερτ, όμως στο τέλος, που σημείωσε τους 11 από τους 21 συνολικά πόντους του, με 3/4 τρίποντα, επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να ξαναμπεί στο παιχνίδι και τελικώς να πάρει τη νίκη. Σημαντική και η συνεισφορά των ΜακΦάντεν (16π.) και Κλάντον (15π., 11ρ.).

Από το Λαύριο, ο Γκρέι (17π., 3/6τρ.) έκανε ζημιά στον ΠΑΟΚ, όπως και ο Νίξον (17π.).

Οι παίκτες του Σερέλη πήραν τον... αέρα του ΠΑΟΚ μέσα στο ίδιο του το «σπίτι» με το... καλημέρα, αφού έκαναν σερί 8-0 (2'30''). Το πρόβλημα που είχε ο «Δικέφαλος του Βορρά» στην άμυνα επέτρεψε στις «κουκουβάγιες» να κρατήσουν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (17-23, 10').Όταν ο ΠΑΟΚ πήγε να βρει ρυθμό (24-30, 14'), ο Μαρκόπουλος δέχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία σε φάουλ του ΜακΦάντεν που δεν καταλογίστηκε και οι γηπεδούχοι το... έχασαν ξανά. Ο Περράκης πήγε την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (24-36, 16'), και οι «ασπρόμαυροι»... ξύπνησαν κι έτρεξαν σερί 10-0 (34-36, 19'), για να κρατήσει ο Μαργαρίτης το -2 στο ημίχρονο (36-38, 20'), με το Λαύριο να έχει 100% επιτυχία, όποτε πήγαινε στη γραμμή των βολών.

Στο δεύτερο μέρος το Λαύριο κράτησε ένα προβάδισμα (36-43, 21'), αλλά ο Κλάντον μείωσε σε 46-47 (24') και οι ομάδες βάδιζαν πόντο πόντο μέχρι τη λήξη της τρίτης περιόδου (62-63, 30'). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Σάιμπερτ πήρε... φωτιά, αφού σημείωσε τους 11 - από τους 21 συνολικά - πόντους, με 3/4 τρίποντα και έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά (73-68, 35'). Ο Κλάντον με κάρφωμα έφτασε στο +8 (81-73, 37'), οι γηπεδούχοι πλησίασαν (82-80, 19'20''), όμως, ΜακΦάντεν και Πέινερς «έγραψαν» το τελικό 85-80.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Σάιμπερτ... ξύπνησε και με την ευστοχία του στην τελευταία περίοδο χάρισε στην ουσία τη νίκη, μαζί με τον ΜακΦάντεν, καθώς ο ΠΑΟΚ μέχρι εκείνη την ώρα αντιμετώπιζε μεγάλο πρόβλημα στην άμυνα, κάτι που μπορεί να του κόστιζε στο τέλος. Επίσης, οι Θεσσαλονικείς είχαν ελαφρώς καλύτερο ποσοστό στα δίποντα (45%-50%) και πήραν περισσότερα ριμπάουντ (37-33), ενώ είχαν και 7 κοψίματα με τα 4 να ανήκουν στον Κλάντον.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζόρνταν Σάιμπερτ ήταν καταλυτικός στην τελευταία περίοδο και οδήγησε τον ΠΑΟΚ στη νίκη. Σε 38:44 είχε 21 πόντους (2/5δ., 4/8τρ., 5/6β.), 2 ασίστ, 2 κλαψίματα και 1 λάθος.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Θαντ ΜακΦάντεν σε 31:13 είχε 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Ο Κιθ Κλάντον σε 29:48 μέτρησε 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κοψίματα και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γιαννακόπουλος σε 19:11 είχε μόλις 1 πόντο και 2 λάθη, αλλά είχε και 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Σάιμπερτ έβαλε για πρώτη φορά στο ματς τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ στο 34' με τρίποντο (68-66) και πέντε ακόμα δικούς τους πόντους πήγε στο 73-68 (35'). Τη... σκυτάλη πήρε μετά ο ΜακΦάντεν (79-73, 37') που κρατούσε τη διαφορά, για να πάει στο +8 ο Κλάντον (81-73, 38'). Ο Μπολντς λίγο πριν το φινάλε πλησίασε σε 82-80 (19'20''), ο ΜακΦάντεν έκανε το 84-80. Στη λήξη, ο Γκρέι έκανε φάουλ στον Πέινερς, που ευστόχησε σε 1/2 βολές για το 85-80. Πάντερ και ΜακΦάντεν αστόχησαν αμφότεροι σε τρίποντα κι έμεινε το 85-80 τελικό σκορ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ:Ο ΠΑΟΚ τα λάθη (16) και το γεγονός ότι εξαιτίας αυτού το Λαύριο έβαλε 27 πόντους, όπως και το ποσοστό στις βολές (63%-82%). Το Λαύρο τα τρίποντα (9/24) και τις ασίστ (12).

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 36-38, 62-63, 85-80.