Ούνικς Καζάν - Ρεάλ Μαδρίτης 77-81 (vid)

Κάτια Πετροπούλου
Στην κορυφή της βαθμολογίας διατηρήθηκε η Ρεάλ (17-5), αφού δεν... μάσησε από τα δύσκολα που της έβαλε η Ούνικς (7-15) και πέρασε από το Καζάν (77-81). Κορυφαίος ο Ράντολφ (19π.).

Ούτε από χιόνια, ούτε από κρύα, ούτε από την Ούνικς κατάλαβε τίποτα η Ρεάλ!

Οι Μαδριλένοι πήραν το... ντέρμπι με την ομάδα του Καζάν, αφού επικράτησαν με 81-77 στο «BasketHall Kazan» και παρέμειναν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί σχεδόν σε όλο το ματς, όμως, «λύγισαν» στο τέλος κι επέτρεψαν στη Ρεάλ να πάρει ξανά διαφορά (70-79, 38') και να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Από την ομάδα της Μαδρίτης ξεχώρισε ο Ράντολφ (19π.), ενώ από του Καζάν ο Λάνγκφορντ (20π.). Ακόμα μια φορά ο Ντόντσιτς άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις, ενώ έκανε ρεκόρ καριέρας και σε ασίστ (5π., 7ρ., 11ασ.).

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Ούνικς βρέθηκε αρχικά πίσω στο σκορ, αλλά με σερί 12-0 έφτασε στο +8 (12-4, 4'). Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 14-14 (8'), για να κάνει ο Παραχούσκι το 18-17 (10'). Το ματς θύμισε ντέρμπι στη δεύτερη περίοδο, με τις ομάδες να είναι κοντά, όμως, η Ρεάλ έφτασε σε διψήφια διαφορά λίγο πριν το ημίχρονο (31-41, 19'), για να στείλει ο Ράντολφ τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 36-43 (20').

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Πασούτιν έκαναν την αντεπίθεση τους πάλι, πλησίασαν στο σκορ και ο Κολόμ ισοφάρισε σε 53-53 (27'), με τον Λάνγκφορντ να παίρνει... φωτιά και να κάνει το 59-57 (30'). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ούνικς παρέμενε κοντά (66-65, 34'), αλλά κάτι η κούραση και κάτι η αστοχία, και η Ρεάλ πέρασε ξανά μπροστά (70-79, 38') και τελικώς νίκησε (77-81).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ δεν... μάσησε από τα δύσκολα που της έβαλε η Ούνικς και υπερασπίστηκε το κύρος της ακόμα μια φορά. Μπορεί να είχε περίπου ίδια ποσοστά σε σουτ με τους γηπεδούχους, αλλά μάζεψε 13 ριμπάουντ παραπάνω (33: 10επ.-23αμ.) και μοίρασε 24 ασίστ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Άντονι Ράντολφ έκανε εξαιρετικό παιχνίδι και σε 25:40 είχε 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Οθέλο Χάντερ σε 14:11 έφτασε τους 14 πόντους, πήρε 3 ριμπάουντ κι έδωσε 1 ασίστ.\

Και η συνεισφορά του Γκουστάβο Αγιόν ήταν σημαντική, αφού σε 23:22 μέτρησε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Στολ και Βορόνοφ σε περίπου 10 λεπτά δεν έβαλαν κανέναν πόντο. Ο πρώτος είχε μόνο 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος, ενώ ο δεύτερος 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο. Εκεί η Ούνικς παρέμεινε ανταγωνιστική, αλλά η Ρεάλ εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των γηπεδούχων και πήρε ξανά προβάδισμα (70-72, 36' σε 70-79, 38'), για να κρατήσει τη διαφο΄ρα και τελικώς να νικήσει.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ούνικς τα τρίποντα (6/21) και τα ριμπάουντ (20) και η Ρεάλ τα τρίποντα (7/22) και τα λάθη (14).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η τάπα του Ράντολφ στον Ουίλιαμς!

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 36-43, 59-57, 77-81.