Φενέρμπαχτσε - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 77-71 (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Φενέρμπαχτσε (14-7) επικράτησε της ΤΣΣΚΑ Μόσχας (15-6) με 77-71, έκανε το 2/2 στα ματς με τους Ρώσους και πλέον γίνεται... χαμός στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας!

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ EUROLEAGUE

Η Φενέρ επικράτησε της πρωταθλήτριας Ευρώπης στην Ulker Sports Arena για δεύτερη φορά έπειτα από τον περσινό τελικό στο Βερολίνο κι ανέβηκε στο 14-7 στην κατάταξη ενώ απέχει μια νίκη από την ΤΣΣΚΑ (15-6), τον Ολυμπιακό (15-6) και τη Ρεάλ (15-5, με ματς λιγότερο)!

Ο αγώνας

Ο νεοαποκτηθείς Άντονι Μπένετ ξεκίνησε στο βασικό σχήμα της Φενέρμπαχτσε, ομοίως και ο Κώστας Σλούκας για τους γηπεδούχους που εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως η ΤΣΣΚΑ φορτώθηκε από νωρίς με φάουλ και ισοφάρισαν σε 9-9 στο 7'12" με συνεχόμενες βολές. Η Φενέρ είχε μόλις τρία εύστοχα σουτ εντός πεδιάς στο τέλος της πρώτης περιόδου ωστόσο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 15-14. Εν συνεχεία ο Χίγκινς σκόραρε στην εκπνοή του ημιχρόνου, διαμορφώνοντας 36-40 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Οι δυο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες σε αυτό το διάστημα ενώ καμία δεν ξέφυγε στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά στην τρίτη περίοδο, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και προηγήθηκαν με 49-42 στο 24'32", αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ιτούδη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Μάλιστα η Φενέρμπαχτσε ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο 60-51 με κορυφαίους τους Ντατόμε και Μπογκντάνοβιτς! Ο Βέσελι έκανε το 67-61 με κάρφωμα στο 35', ο Γιούντο σκόραρε για το 73-67 στο 38'39" ενώ η Φενέρ κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος, επικρατώντας με 77-71.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρμπαχτσε μοίρασε 17 ασίστ αντί 10 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας κι έκανε σερί 14-0 στην τρίτη περίοδο, ανατρέποντας το εις βάρος της 36-42 χωρίς να βρεθεί ξανά πίσω στο σκορ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Έκπε Γιούντο επέστρεψε από τον τραυματισμό του και είχε 15 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 κοψίματα, οδηγώντας τη Φενέρμπαχτσε στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στη διοργάνωση και υποχρεώνοντας την ΤΣΣΚΑ στην τέταρτη σερί ήττα της μακριά από τη Μόσχα.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 12 πόντους και 8 ασίστ και ο Τζίτζι Ντατόμε με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άαρον Τζάκσον τελείωσε το ματς με 1/6 σουτ εντός πεδιάς. Για την ακρίβεια, είχε 0/4 δίποντα και 1/2 τρίποντα σε 25:10 συμμετοχής.

ΣΗΜΕΙΟ -ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου έκαναν επιμέρους σκορ 24-11 και προηγήθηκαν με +9 (60-51) στο 30', διατηρώντας το προβάδισμα ως το τέλος του αγώνα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρμπαχτσε τα 17 χαμένα τρίποντα (6/23), η ΤΣΣΚΑ το 68.4% στις βολές.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η συνεργασία Σλούκα - Βέσελι που κατέληξε σε ακόμα ένα κάρφωμα του Τσέχου!