Σέλτικς - Μπλέιζερς 123-127

Τι κι αν ο Ροζίερ έστειλε το ματς στην παράταση! Οι Μπλέιζερς κατάφεραν και απέδρασαν από τη Βοστόνη με τη νίκη επικρατώντας των Σέλτικς με 127-23 (113-113 η κανονική διάρκεια).

Στο 26-17 έπεσαν οι Σέλτικς ύστερα από την ήττα από τους Μπλέιζερς. Η ομάδα του Πόρτλαντ πανηγύρισε την 19η της νίκη φέτος μετά την επικράτηση στη Βοστόνη.

Παρά το ότι ο Ροζίερ έστειλε το ματς στην παράταση 8.4'' από το τέλος, οι φιλοξενούμενοι ήταν αποφασισμένοι για τη νίκη και τα κατάφεραν.

Ο ΜακΚόλουμε με 35 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ ο Λίλαρντ πρόσθεσε άλλους 28.

Από την άλλη, οι 41 πόντοι του Αϊζάια Τόμας δεν ήταν αρκετοί για τους Σέλτικς.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-26,37-30,21-32,27-25,10-14