Ερυθρός Αστέρας - Φενέρμπαχτσε 75-73 (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης
Μετά τη Μακάμπι, τη Ρεάλ και την ΤΣΣΚΑ, ο Ερυθρός Αστέρας υπέταξε και τη Φενέρμπαχτσε στο Βελιγράδι (75-73) με το μπλοκ του Κούζμιτς στον Γιούντο!

Οι Σέρβοι έφτασαν αισίως τις τέσσερις σερί νίκες στην EuroLeague και τις πέντε στις τελευταίες έξι αναμετρήσεις τους μετά τον θρίαμβο επί της Φενέρμπαχτσε. Ο Όγκνιεν Κούζμιτς (21π., 8ριμπ.) ήταν ο MVP των γηπεδούχων κι εκείνος που «κλείδωσε» τη νίκη με το μπλοκ στον Γιούντο, στην προσπάθεια της Φενέρ να στείλει το ματς στην παράταση.

Ο αγώνας

Ο Κούζμιτς ηγήθηκε επιθετικά του Ερυθρού Αστέρα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Φενέρμπαχτσε στο «Aleksandar Nikolic Hall», κάνοντας το 10-6 στο 3:14 κι έχοντας 8 πόντους με 4/6 δίποντα σε αυτό το διάστημα! Ο Μπογκντάνοβιτς έδωσε το προβάδισμα στη Φενέρ (15-17, 6:21) ενώ ο Ουόλτερς διαμόρφωσε το 23-23 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη δεύτερη περίοδο (37-37, 16:36) ενώ οι Σέρβοι πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 44-42, έπειτα από το πρώτο καλάθι του Τόμπσον στο ματς.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο, έκανε επιμέρους σκορ 10-2 και προηγήθηκε με +10 (54-44, 23:30) με τον Σιμόνοβιτς! Η Φενέρμπαχτσε μάζεψε τη διαφορά, μείωσε σε 61-59 στο 30' ενώ προηγήθηκε με 64-67 με τον Βέσελι στα 6:33 για το φινάλε! Ο Γιούντο έστειλε τη διαφορά στο +4 (69-73, 38:30) όμως ο Ερυθρός Αστέρας έκανε σερί 4-0 και ισοφάρισε σε 73-73 με 1/2 βολές του Γιόβιτς στα 43.8"! Ο Τσαρλς Τζένκινς σκόραρε στα 14" ενώ στην τελευταία επίθεση της Φενέρμπαχτσε, ο Κούζμιτς έκοψε τον Γιούντο και χάρισε τη νίκη στον Ερυθρό Αστέρα!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Όγκνιεν Κούζμιτς βρέθηκε στο σωστό σημείο, τη σωστή στιγμή! Από 'κει και πέρα, ο Ερυθρός Αστέρας κατέβασε 9 επιθετικά ριμπάουντ αντί μόλις 3 της Φενέρμπαχτσε.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κούζμιτς ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 21 πόντους (3/3 βολ., 9/15 δίπ.) ενώ είχε ακόμα 8 ριμπάουντ, 2 κοψίματα και μόλις 1 λάθος σε 27:33 συμμετοχής.

ΑΦΑΝΗΣ-«ΗΡΩΑΣ»: Ο Τσαρλς Τζένκινς ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το 75-73. Τελείωσε το ματς με 14 πόντους (2/2 βολ., 3/4 δίπ., 2/3 τρίπ.), 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 30:10

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ερυθρός Αστέρας δεν πανικοβλήθηκε από την αντεπίθεση της Φενέρμπαχτσε στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Το 61-59 στο 30' έγινε 64-67 στο 33:27 ωστόσο οι Σέρβοι ανέκτησαν το προβάδισμα και ολοκλήρωσαν την υπέρβαση.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Μα φυσικά η τάπα του Κούζμιτς στον Γιούντο!

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 44-42, 61-59, 75-73.