Μπουλς - Ράπτορς 123-118

Ενας μυθικός Μπάτλερ, με 42 πόντους, οδήγησε τους Μπουλς σε μια μεγάλη ανατροπή, οδήγησε το ματς στην παράταση (107-107 κ.δ.) και έδωσε τελικά τη νίκη στους Μπουλς με 123-118!

Τρελή νίκη για τους Μπουλς, που έκαναν επική ανατροπή και... καθάρισαν τους Ράπτορς στην παράταση, επικρατώντας με 123-118.

Το ματς στο « United Center» ξεκίνησε με τους Μπουλς να κλείνουν την πρώτη περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 29-28.

Ωστόσο, στο δεύτερο 12λεπτο, οι Ράπτορς, με τον ΝτεΡόζαν οδηγό έκαναν ένα επί μέρους 33-19 και έκλεισαν το ημίχρονο όντας... πολύ μπροστά στο σκορ. Στην τρίτη περίοδο ο ματς ήταν μοιρασμένοι, αλλά οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν τη διαφορά.

Τα πάντα άλλαξαν στο τέλος όταν οι Μπουλς έκαναν ένα 33-21 και οδήγησαν το ματς στην παράταση. Εκεί, με το σκορ να είναι στο 118-116, ο Μπάτλερ με ένα τρίποντο ανέβασε κι άλλο τη διαφορά και στην ουσία κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του.

Ετσι, οι «ταύροι» έφτασαν στο 19-18, ενώ οι Ράπτορς έπεσαν στο 24-12, γνωριζοντας την 7η ήττα μακριά από τον Καναδά.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-28,19-33,26-25,33-21,16-11