Ρέθυμνο - Δόξα Λευκάδας 80-86 (vid)

Κάτια Πετροπούλου

Η ουραγός της βαθμολογίας, Δόξα Λευκάδας (3-10), πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη απέναντι στο Ρέθυμνο (6-7), καθώς επικράτησε με 86-80 κι «έσπασε» το αήττητο που είχε η κρητική ομάδα στο «Μελίνα Μερκούρη». Κορυφαίος ο Ψαθάς με 27 πόντους (10/10δ.) και 10 ριμπάουντ,

Ένα σπουδαίο «διπλό» πανηγύρισε η ουραγός, Δόξα Λευκάδας, καθώς νίκησε το Ρέθυμνο με 86-80 στο «Μελίνα Μερκούρη», για την 13η αγωνιστική της Basket League, και ταυτόχρονα «έσπασε» το αήττητο της κρητικής ομάδας, που είχε 6/6 στην έδρα της.

Το ματς ήταν κυριολεκτικά ένα ντέρμπι, με το σκορ να εναλλάσσεται συχνά και να έχει το προβάδισμα πότε η μία ομάδα και πότε η άλλη, ωστόσο στο τέλος οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ψαθάς, που μέτρησε 27 πόντους (10/10διπ.) και μάζεψε 10 ριμπάουντ. Ακολούθησε ο Ρόμπινσον με 20 και ο Χάρις με 15.

Από τους ηττημένους, ο Κράβιτς είχε 18 πόντους, ο Φιτζπάτρικ 17, ο Χριστοδούλου 13 και ο Άρνολντ 12.

Στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με το Ρέθυμνο να παίρνει ένα ελαφρύ προβάδισμα (22-18,10'), ενώ στη συνέχεια αύξησε τη διαφορά (35-26, 15'), όμως η Δόξα με σερί 7-0 ισοφάρισε σε 38-38 (18'), με τον Φιτζπάτρικ να κάνει το 42-40 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο εικοσάλεπτο, το ματς ήταν ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ένα προβάδισμα 5 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο (57-61). Στην τελευταία περίοδο κρίθηκαν όλα, καθώς η αναμέτρηση ήρθε ξανά στα ίσια (68-68, 35'), η κρητική ομάδα έκανε σερί 7-0 (75-68, 37'), η ομάδα του Χάρη Μαρκοπουλου, όμως πέρασε μπροστά, με τετράποντο του Ρόμπινσον - του έκανε φάουλ ο Χριστοδούλου, όταν εκτέλεσε για τρεις - (80-82, 39') και ο 29χρονος Αμερικανός επισφράγισε τη νίκη με 86-80 για τους Επτανήσιους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Δόξα πέτυχε 22 πόντους μέσα από τα λάθη του Ρεθύμνου και άλλους 10 μέσα από τον αιφνιδιασμό, είχε καλύτερο ποσοστό στις βολές (78%-66%), ενώ έκανε λιγότερα λάθη (14-17) και περισσότερα κλεψίματα (9-6).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιάννης Ψαθάς ήταν σε μεγάλη μέρα, καθώς, σε 33:49, μέτρησε 27 πόντους (10/10δ., 2/3τρ., 1/1β.), πήρε 10 ριμπάουντ, έκανε 2 κλεψίματα και 3 κοψίματα.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Τζάστιν Ρόμπινσον μέτρησε 20 πόντους, πήρε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ, σε 34:03. Ο Άλεξ Χάρις είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, σε 34:02.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σάνον Σκοτ, σε 32:16, είχε 4 πόντους και 4 λάθη, ωστόσο πήρε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο τρίποντα, όταν το σκορ ήταν 80-78 (38'), με τους Ψαθά και Ρόμπινσον, ενώ στον τελευταίο έκανε φάουλ ο Ραζής κατά την εκτέλεση, κι ευστόχησε στη συμπληρωματική βολή (80-82, 39'). Έπειτα, ο Χάρις πήγε στο 80-84 και ο Ρόμπινσον ευστόχησε σε 2/2 βολές, μετά το φάουλ του Γιαννόπουλου, για το τελικό 80-86.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Δόξα τα ριμπάουντ (31-37) και το Ρέθυμνο τα λάθη που έκανε και επέτρεψε στην ομάδα της Λευκάδας να πετύχει 22 πόντους από αυτά.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-40, 57-61, 80-86.