Ολυμπιακός - Ερυθρός Αστέρας 73-65 (vid & pics)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Ο Ολυμπιακός (9-4) νίκησε στο ΣΕΦ τον Ερυθρό Αστέρα (5-8) με 73-65 έχοντας τον Ματ Λοτζέσκι σε μία ακόμη εκπληκτική βραδιά (18π. με 2/3δ., 4/6τρ., 2/2β.).

Ο Ολυμπιακός έκανε αυτό που έπρεπε απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα και με το 73-65 ανέβασε το ρεκόρ του στο 9-4 και παρέμεινε στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν καταπληκτική άμυνα, έβγαλαν εκτός ρυθμού (πλην Γιόβιτς) τα επιθετικά πλεονεκτήματα των Σέρβων και με τους Ματ Λοτζέσκι (18π.) και Έρικ Γκριν (15π.) σε πολύ καλή μέρα, έφτασαν στη νίκη.

Οι δύο ομάδες άργησαν να βρουν ρυθμό και ειδικά στην άμυνα κοντά στο καλάθι. Μιλουτίνοφ και Αγραβάνης ήταν εντυπωσιακοί με 13 πόντους συνολικά, ωστόσο ο Γιόβιτς φρόντιζε για τη δική του ομάδα ώστε να μένει κοντά στο σκορ. Το μεγάλο πλεονέκτημα του Ολυμπιακού τον τελευταίο καιρό είναι ο πλουραλισμός και οι πολλές λύσεις που δίνουν οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο. Έτσι λοιπόν συνέβη και με τον Ερυθρό Αστέρα αφού ο Ματ Λοτζέσκι ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα και ο Έρικ Γκριν με 9 πόντους (2/2δ., 1/1τρ., 2/2β.) κι έτσι οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 35-22 (14’). Κάποιες αργές επιστροφές των γηπεδούχων πρόσφεραν lay up στους Σέρβους και έτσι κατάφεραν να μειώσουν κάπως τη διαφορά (40-32, 18’).

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στο τρίτο δεκάλεπτο κάτι που φάνηκε περισσότερο από την αμυντική του διάθεση. Οι Σέρβοι δε μπορούσαν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι και με απλό μπάσκετ στην επίθεση οι Πειραιώτες έφτασαν στο =17 (55-38, 26’). Αμφότερες οι ομάδες ξεκίνησαν ένα διαγωνισμό λαθών και κακών επιλογών στην επίθεση, κάτι που όπως ήταν φυσικό ωφέλησε τους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι είχαν ήδη διψήφια διαφορά πόντων υπέρ τους.

Στην τελευταία περίοδο ένα σερί πέντε αναπάντητων πόντων από τους φιλοξενούμενους έριξε τη διαφορά στους 11 πόντους, αλλά Γκριν και Λοτζέσκι αντέδρασαν ξανά και το σκορ πήγε στο 65-50, 35’). Η αλήθεια είναι πάντως πως ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καλές επιλογές στην επίθεση εκτός από προσωπικές ενέργειες του Λοτζέσκι με αποτέλεσμα ο Ερυθρός Αστέρας να μειώσει σε 69-62 (38’), χωρίς να καταφέρει κάτι περισσότερο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε στο παρκέ την ανωτερότητά του και επίσης ήταν απόλυτα σοβαρός στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και ειδικά στην άμυνα.

Σε ό,τι αφορά τα στατιστικά ξεχώρισε σε τρίποντα (35%-11.8%), σε δίποντα (55%-46%) και σε ασίστ (14-11).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ματ Λοτζέσκι σε 20:26 είχε 18 πόντους (2/3δ., 4/6τρ., 2/2β.), 2 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο κι ένα λάθος.

Πολύ καλός και ο Έρικ Γκριν με 15 πόντους (4/6δ., 1/2τρ., 4/6β.), 2 ριμπάουντ και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάρκο Σιμόνοβιτς είχε 4 πόντους με 2/4 δίποντα και 0/4 τρίποντα.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Οι Σέρβοι μείωσαν με 3/3 βολές του Γκούντουριτς σε 69-62 με 2’ να μένουν στο χρονόμετρο, αλλά ο Ερικ Γκριν απάντησε με 2/3 και ακολούθησε κάρφωμα του Ιωάννη Παπαπέτρου από ασίστ του Νίκολα Μιλουτίνοφ για το 73-62.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Δημήτρης Αγραβάνης έπαιξε καταπληκτικά στην άμυνα και στην επίθεση βοήθησε όσο μπορούσε. Ου αξίζουν συγχαρητήρια για την προσπάθειά του. Πολύ κομβικός και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ!

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τελευταίο καλάθι του Ολυμπιακού στο ημίχρονο. Με 4’’ να μένουν τα όσα έδειξε στο τάιμ άουτ ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, έγιναν στο παρκέ. Ο Σπανούλης πάσαρε στον Αγραβάνη ο οποίος είχε τρέξει άριστα το παρκέ και σκόραρε.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός την κακή επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ερυθρός Αστέρας το άσχημο ποσοστό του στα σουτ τριών πόντων (2/17, 11.8%).

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 45-34, 56-43, 73-65