Ούνικς Καζάν - Μπασκόνια 91-92 (vid)

Κάτια Πετροπούλου
Ο Τόρνικε Σενγκέλια, με 8/8 βολές στην τέταρτη περίοδο, «καθάρισε» το ματς για την Μπασκόνια (8-4), η οποία επικράτησε με 92-91 της Ούνικς (3-9), στο Καζάν, για την 12η αγωνιστική της Euroleague.

Σ' ένα ματς που κατέληξε να γίνει ντέρμπι, η Μπασκόνια πέρασε από το Καζάν, καθώς νίκησε την Ούνικς στον πόντο με 92-91, κι έτσι η ρώσικη ομάδα υπέστη την δεύτερη σερί ήττα της μετά το ΣΕΦ.

Ο Τόρνικε Σενγκέλια (19π., 3ρ.) με 8/8 βολές στο τελευταίο δεκάλεπτο επισφράγισε τη νίκη για την ομάδα της Βιτόρια, ένα δευτερόλεπτο πριν το φινάλε του αγώνα. Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ο Σέιν Λάρκιν (22π.), ο οποίος ταλαιπωρούταν κι από ίωση και η συμμετοχή του ήταν αμφίβολη, ωστόσο αγωνίστικε και πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση.

Από τους γηπεδούχους, κορυφαίος ήταν φυσικά ο Κιθ Λάνγκφορντ (28π., 2ρ., 5ασ.), ο οποίος 4'' πριν το φινάλε πέτυχε τρίποντο κι έδωσε ελπίδες στην Ούνικς. Ακολούθησε ο Κίνο Κολόμ (23π., 2ρ., 6 ασ.).

Ο Κώστας Καϊμακόγλου έμεινε σε χαμηλά επίπεδα, με 3 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ κι 1 λάθος, σε 21:51.

Στην αρχή του αγώνα, η Μπασκόνια πήρε μια διαφορά 5 πόντων (6-11, 3'), όμως ο Κολόμ ισοφάρισε σε 11-11 (5') και οι γηπεδούχοι με ένα σερί 7-0, έφτασαν στο 18-11 (7'). Οι φιλοξενούμενοι, με ένα επιμέρους 2-6, πήραν προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (20-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Σίτο Αλόνσο έφτασε στο +13 (22-35, 14'), μετά από τρίποντα του Μπάντινγκερ. Ο Λάνγκφορντ μείωσε σε 40-42 (43'') και ο Χάνγκα διαμόρφωσε το 40-43 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Ούνικς επέστρεψε και το ματς έγινε ντέρμπι. Τζόνσον και Κολόμ έβαλαν πάλι μπροστά την ομάδα του Καζάν (52-47, 24'), όμως ο Λάρκιν με ατομικό σερί 5-0 έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (55-56, 26'), με τον Λάνγκφορντ να κάνει το 67-67 (30'). Η «μονομαχία» ήταν δυνατή, όμως ο Κολόμ με 8 πόντους έφτασε στο 83-77 (36'). Στο τελευταίο λεπτό το φινάλε ήταν εντυπωσιακό! Ο Σενγκέλια έκανε το 86-86 με εύστοχες βολές, ο Λάνγκοφορντ έφτασε στο 91-90 με τρίποντο (4'') και ο Σενγκέλια με 2/2 βολές ξανά, επισφράγισε το τελικό 92-91.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Σενγκέλια είχε την τύχη να είναι εύστοχος σε όλες τις βολές που εκτέλεσε στην τελευταία περίοδο (8/8) και στάθηκε ψύχραιμος ειδικά στο φινάλε, ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη του αγώνα, που ευστόχησε ξανά, μετά το φάουλ που του έκανε ο Αντίποφ, κι επισφράγισε την νίκη της ομάδας του.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σέιν Λάρκιν, παρά το γεγονός ότι ταλαιπωρήθηκε από ίωση, πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση. Σε 28:53 μέτρησε 22 πόντους (6/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές), μάζεψε 1 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και είχε 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τάιλι σε 15:56 είχε 2 πόντους, 1 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Σενγκέλια με 19 πόντους (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 10/11 βολές), 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 24:05.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η τελευταία φάση του αγώνα, που το ματς ήταν στην «κόψη του ξυραφιού» και ο Σενγκέλια ευστόχησε και στις δύο βολές, μετά το φάουλ του Αντίποφ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ούνικς τα λάθη (14) και τη δεύτερη σερί ήττα που υπέστη, και η Μπασκόνια ο ποσοστό στα δίποντα (51.1% έναντι 58.1%)

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το φινάλε του αγώνα!

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 40-43, 67-67, 91-92.