Φενέρμπαχτσε - Ερυθρός Αστέρας 87-72 (vid)

Κάτια Πετροπούλου
Την τέταρτη σερί νίκη της στην Euroleague πανηγύρισε η Φενέρ (8-3), καθώς επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα (4-7) με 87-72, στην «Ulker Sports Arena», για την 11η αγωνιστική. Κορυφαίος για τους Τούρκους ο Ούντο (15π., 9ρ., 5ασ.), ενώ κι ο Κώστας Σλούκας «άγγιξε» το double double.

Μια επιβλητική Φενέρ «έσβησε» τον Ερυθρό Αστέρα με 87-72, στην «Ulker Sport Arena», για την 11η αγωνιστική της Euroleague, και πανηγύρισε την τέταρτη σερί νίκη της στην ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Η ομάδα του Βελιγραδίου «πλήρωσε» την αστοχία της (27/70 σουτ), με αποτέλεσμα να υποστεί την τρίτη σερί ήττα της στο θεσμό κι έμεινε στο 4-7.

Κορυφαίος των Τούρκων ήταν ο Έκπε Ούντο, καθώς μέτρησε 15 πόντους, μάζεψε 9 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος, σε 26:05, πέτυχε 10 πόντους (3/5 δίποντα, 4/4 βολές), μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ κι έκανε 3 λάθη.

Με το... καλημέρα, ο Βέσελι άνοιξε το σκορ με κάρφωμα, 3'' μετά το τζάμπολ, και μετά από ασίστ του Σλούκα έφτασε στο 9-6 (4'). Ωστόσο, ο Ερυθρός Αστέρας, με ένα σερί 6-0, πέρασε μπροστά (9-14, 7'), όμως ο Ντατόμε έδωσε ξανά προβάδισμα στη Φενέρ, στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με σερί 12-0 των Ούντο και Κάλινιτς έφτασε στο +14 (32-18, 15') και ο Άντιτς, με 2/2 βολές, έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 41-31.

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξαν τίποτα, με την τούρκικη ομάδα να είναι επιβλητική και ο Ερυθρός Αστέρας να μην μπορεί να ξεφύγει από τη διψήφια διαφορά. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν σταθερά ένα +15-+17, με τον Άντις να κάνει το 68-50, πίσω από τα 6.75μ., για το τρίτο δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο ο Ντόμπριτς το πάλεψε, ωστόσο η Φενέρ πανηγύρισε την τέταρτη σερί νίκη της στη διοργάνωση (87-72).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ έπαιξε πολύ καλή άμυνα και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ερυθρό Αστέρα, ειδικά από τη στιγμή που πήρε ξανά προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-18). Ο Ούντο έκανε όλη τη «βρώμικη» δουλειά, και παρά το γεγονός πως δεν αγωνίστηκε στην τέταρτη περίοδο, εκεί ήταν οι συμπαίκτες του που κρατούσαν τη διψήφια διαφορά.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Έκπε Ούντο έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση με 15 πόντους (5/7 δίποντα, 5/9 βολές), μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, είχε 1 κλέψιμο και 1 λάθος, σε 24:06, και πήρε 34 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λάζιτς σε 25:42 είχε 5 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί 7-0 που έτρεξε η Φενέρ, όταν έμεινε πίσω στο σκορ (9-14, 7') και πέρασε μπροστά (16-14, 9'), με 4 πόντους του Σλούκα και ένα τρίποντο του Ντίξον, κι έκτοτε οι γηπεδούχοι είχαν το «πάνω» χέρι σε όλο το ματς, με τον Άντιτς να φτάνει τη μέγιστη διαφορά στο +18 με τρίποντο, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (68-50).

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Πέρο Άντιτς σε 19:54 είχε 13 πόντους, με 3/4 τρίποντα, μάζεψε 3 ριμπάουντ,μοίρασε 1 ασίστ, είχε 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Καλή εμφάνιση έκανε και ο Μπόμπι Ντίξον με 11 πόντους (3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 λάθη, σε 23:34.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρ τα 17 λάθη κι ο Ερυθρός Αστέρας την αστοχία (27/70 σουτ), τα ριμπάουντ (23 έναντι 35) και την ήττα.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα υπέροχα καρφώματα του Βέσελι!

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-31, 68-50, 87-72.