Μπάμπεργκ - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 88-90 (vid)

Η Μπάμπεργκ γύρισε από το -17 (30-47, 21'53") ωστόσο ο Βιτάλι Φριντζόν σκόραρε στα τελευταία δευτερόλεπτα και χάρισε τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ με 90-88 στην Brose Arena. Σούπερ εμφάνιση ο Τεόντοσιτς.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ολική επαναφορά απέναντι στην ΤΣΣΚΑ του εκπληκτικού Μίλος Τεόντοσιτς, ο οποίος σκόραρε όλους τους πόντους της ομάδας του από το 71-74 ως το 83-86! Από την άλλη πλευρά, η Μπάμπεργκ έχασε ακόμα ένα παιχνίδι στις λεπτομέρειες κι έμεινε με την... προσπάθεια.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην Brose Arena, εκεί όπου ο Νικολό Μέλι ηγήθηκε επιθετικά της Μπάμπεργκ ισοφαρίζοντας σε 10-10 στο 6'10" κι έχοντας 5 πόντους με 1/1 δίπ., 1/1 τρίπ. σε αυτό το διάστημα. Η ΤΣΣΚΑ έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 16-17 ενώ ο Χριάπα έστειλε τη διαφορά στο +8 (16-24, 11'16"). Τα back2back τρίποντα των Ζήση, Μέλι έκαναν το 30-34 ωστόσο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 30-41, με 2/2 βολές του Αντόνοφ.

Το σερί για την ΤΣΣΚΑ έφτασε στο 13-0 όταν ο Τεόντοσιτς έκανε το 30-47 στις αρχές του β' ημιχρόνου όμως η Μπάμπεργκ βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική της άμυνα και μείωσε σε 58-60 με τον Ραντόσεβιτς, λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου! Η... ολική επαναφορά της Μπάμπεργκ συνεχίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν ο Τάις ισοφάρισε αρχικά σε 67-67 κι εν συνεχεία ο Μέλι έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 2/2 βολές, κάνοντας το 75-74. Οι πρωταθλητές Γερμανίας ισοφάρισαν σε 88-88 με 2/2 βολές του Στρέλνιεκς και ο Τεόντοσιτς πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση της ΤΣΣΚΑ όμως ο Τάις έκοψε τον Σέρβο γκαρντ!

Οι φιλοξενούμενοι είχαν επαναφορά στα 1.7", η μπάλα έφτασε στα χέρια του Φριντζόν κι εκείνος σκόραρε από τη γωνία, χαρίζοντας τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ με 88-90!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε 11 κλεψίματα αντί 1 της Μπάμπεργκ, υπέπεσε μόλις σε 9 αντί 16 των Γερμανών ενώ είχε σε εκπληκτική βραδιά τον Μίλος Τεόντοσιτς.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μίλος Τεόντοσιτς ήταν ξανά όλα τα λεφτά για τους πρωταθλητές Ευρώπης. Έμεινε στο παρκέ για 31'44", έχοντας 31 πόντους με 6/6 βολές, 2/8 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 8 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 6 κερδισμένα φάουλ και 2 λάθη σε αυτό το διάστημα. Στο τέλος πήγε να γίνει... μοιραίος για την ΤΣΣΚΑ αφού δέχτηκε το μπλοκ του Τάις όμως ο Φριντζόν μίλησε στο τέλος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣE: Ο Λέον Ραντόσεβιτς της Μπάμπεργκ είχε 2 πόντους με 2/4 βολές, 0/3 δίποντα, συν 2 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 14'04".

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η ΤΣΣΚΑ προτίμησε να στείλει τον Στρέλνιεκς στις βολές (88-88) παίρνοντας την τελευταία επίθεση. Ο Τεόντοσιτς το πήρε πάνω του όμως κόπηκε από τον Τάις ωστόσο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν το πλήρωσε αφού ο Βιτάλι Φριντζόν πέτυχε το winning shot για τους φιλοξενούμενους.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Αντρέι Βοροντσέβιτς είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 26'17".

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάμπεργκ την απόδοσή της ως τα μέσα της δεύτερης περιόδου, η ΤΣΣΚΑ τις 8 χαμένες βολές (71.4%, 20/28).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η εκπληκτική συνεργασία των παικτών της ΤΣΣΚΑ στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 30-41, 58-61, 88-90.