ΠΑΟΚ - Βέντσπιλς 85-81

Ο ΠΑΟΚ (3-4) δεινοπάθησε, ωστόσο πήρε μία κρίσιμη νίκη για τη συνέχεια, καθώς επικράτησε της Βέντσπιλς (3-4) στην παράταση με 85-81, στο «Παλατάκι», για το τελευταίο παιχνίδι του πρώτου γύρου στο Champions League.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» χρειάστηκε να πάει στην παράταση, σε ένα παιχνίδι που μπορούσε να είχε «καθαρίσει» νωρίτερα, ωστόσο κατάφερε να πάρει μία πολύτιμη νίκη για τη συνέχεια του Champions League, καθώς επικράτησε της λετονικής ομάδας με 85-81, στο ματς που ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ είδε να μένει πίσω στο σκορ στην πρώτη περίοδο, μετά από ένα σερί 8-0 της Βέντσπιλς, με τους Κάμπελ και Σκελ (10-20, 7'), με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά μέχρι και το τέλος της (16-24). Οι παίκτες της λετονικής ομάδας έφτασαν και στο +14 (16-30, 11'), όμως, οι γηπεδούχοι με ένα σερί 15-0 έκαναν το 31-30 (16') με τρίποντο φάουλ του Σάιμπερτ και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με +5, πάλι με πρωταγωνιστή τον Αμερικανό (39-34).

Στην τρίτη περίοδο, η Βέντσπιλς πλησίασε ξανά και ισοφάρισε σε 46-46 (28') με τον Ζιέντινς και ο Ζελιόνις διαμόρφωσε το 49-50 του δεκαλέπτου, όμως, φιλοδωρήθηκε και με μια εντυπωσιακή τάπα από τον Σάιμπερτ. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου μπήκαν ψυχωμένοι στο τέταρτο δεκάλεπτο και με «όπλο» την άμυνά τους, περιόρισαν τους Λετονούς κι έκαναν ένα σερί 11-0 (50-60, 34'), το οποίο άφησαν ανεκμετάλλευτο και με τα παιδαριώδη λάθη που έκαναν, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν με τρίποντα των Κούκσικς και Σκελ (62-61,37'), στη συνέχεια πέρασαν μπροστά (67-68, 39'20'') με 2/2 βολές του Ντιν κι έφτασαν στην ισοφάριση (71-71) που οδήγησε στην παράταση.

Εκεί, ο ΠΑΟΚ συνήλθε, στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και γλίτωσε μια νέα «αυτοκτονία», καθώς με νέο σερί 10-0 έφτασε στο 83-73, με 2/2 βολές του Μιλιένοβιτς (4') και δεν επέτρεψε ξανά στη Βέντσπιλς να απειλήσει, με τον αγώνα να λήγει 85-81, μετά από 1/2 βολές του Ζελιόνις.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ κατάφερε, έστω κι αν χρειάστηκε να πάει στην παράταση, να δείξει ψυχραιμία και να διορθώσει τα λάθη που του στοίχισαν στο τέταρτο δεκάλεπτο. Εκεί, Μπράιαντ και Μιλιένοβιτς τελείωσαν τη «βρώμικη» δουλειά, καθώς ήταν εύστοχοι στις περισσότερες βολές που κλήθηκαν να εκτελέσουν, μετά τα φάουλ των φιλοξενούμενων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σάιμπερτ ήταν σε πολύ καλή μέρα και ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους (4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές) μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ κι έκανε 2 λάθη, σε 32:49 που αγωνίστηκε. Μάλιστα, τα τρίποντα που πέτυχε ήταν σε κρίσιμο σημείο, καθώς διαμόρφωσε το 31-30 (16') και το 54-50 (32').

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Τέιλορ σε 12:24 είχε μόλις 2 πόντους και 4 ριμπάουντ, ωστόσο είναι λογικό, καθώς μόλις επέστρεψε από τραυματισμό.

ΣΗΜΕΙΟ - ΚΛΕΙΔΙ: Το νέο σερί που έτρεξε γρήγορα ο ΠΑΟΚ στην παράταση (10-0) κι έφτασε στο 83-73, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Επίσης, χαρακτηριστικό της παραλίγο νίκης του στην κανονική διάρκεια του αγώνα είναι πως δέχτηκε 24 πόντους στην πρώτη περίοδο, ενώ στις δύο επόμενες (2η και 3η) δέχθηκε συνολικά 26, γεγονός που έδειχνε την καλή άμυνα των γηπεδούχων μέχρι εκείνη τη στιγμή.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Χρυσικόπουλος, ο οποίος έφτασε στο double double με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, παρά το γεγονός πως αποχώρησε φορτωμένος με 5 φάουλ. Επίσης, μοίρασε 5 ασίστ και είχε 0 λάθη σε 32:37 που αγωνίστηκε. Βοήθησε πολύ την ομάδα του.

Καλές εντυπώσεις άφησε και ο Κόνιαρης, ο οποίος στην αρχή τους ματς έπαιξε καλή άμυνα και είχε 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, σε 24:31.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ πως είδε δύο φορές να έχει τη νίκη «μέσα» στα χέρια του, και να τη χάνει και τις δύο. Τα λάθη που παραλίγο να του στοιχίσουν στο τέλος και τα 3/20 τρίποντα. Η Βέντσπιλς την ήττα, τα 5/23 τρίποντα, τα 31 φάουλ που έκαναν οι παίκτες της και τα 18 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η alley-oop πάσα του Τσόχλα και το κάρφωμα του Σάιμπερτ!

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 39-34, 49-50, 71-71, 85-81 (παρ.).