Προμηθέας - Λαύριο 64-61 (vid)

Ο Προμηθέας (3-3) επικράτησε του Λαυρίου (2-4) με 64-61 σε αγώνα που έκριναν στο τέλος, λάθη, χαμένες βολές και... τύχη.

Σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες οι δύο ομάδες έκαναν τα πάντα στο τελευταίο δίλεπτο για να χάσουν (λάθη, χαμένες βολές, άστοχα σουτ) και στο τέλος ο Προμηθέας πήρε τη νίκη επικρατώντας του Λαυρίου με 64-61.

Ο Μοχάμεντ Φαγέ ξεκίνησε εντυπωσιακά (3/3τρ.) και από νωρίς ο Προμηθέας μπήκε μπροστά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπισαν αρκετές δυσκολίες στην επίθεσή τους. Το συγκεκριμένο πρόβλημα έγινε ακόμη μεγαλύτερο στο δεύτερο δεκάλεπτο την ίδια ώρα που οι γηπεδούχοι τα έβαζαν όλα και κάπως έτσι στο 18' το σκορ ήταν 38-21.

Η άμυνα του Σάκη Γιαννακόπουλου και οι Αμερικανοί του Λαυρίου που άλλαξαν αγωνιστικό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο και με δικά τους καλάθια (Μπολντς, Τζόνσον, Γιανγκ), έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (46-39, 28') ενώ στον επίλογο του συγκεκριμένου διαστήματος ο Τζόνσον πρόλαβε το χρονόμετρο για το 47-45.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο καμία εκ των δύο ομάδων δεν μπόρεσε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη των τριών πόντων. Το ματς ήταν ντέρμπι και στο τελευταίο δίλεπτο έγιναν απανωτά λάθη, χάθηκαν πολλές βολές και στο τέλος ένα τρίποντο του Κίκι Κλαρκ έφερε το χαμόγελο στα πρόσωπα των γηπεδούχων.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας έβαλε τις βάσεις στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια δεν υπήρχε ίχνος ψυχραιμίας. Οι Πατρινοί σούταραν καλύτερα από το Λαύριο σε δίποντα (48%-40%), στα τρίποντα (25%-10%). Οι Λαυριώτες είχαν 6 λιγότερα λάθη (16-10) τα οποία δεν τα εκμεταλλεύτηκαν

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κίκι Κλαρκ σε 30:52 σκόραρε 16 πόντους (5/8δ, 1/5τρ., 2/3β.) και πήρε 4 ριμπάουντ. Φυσικά ευστόχησε και σε κρίσιμο τρίποντο κάνοντας το 62-59, 14'' πριν το άκουσμα της κόρνας της λήξης.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άσλεϊ Χάμιλτον σε 18:26 είχε 0/3 δίποντα και 0/1 τρίποντο.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 59-57 ακολούθησαν: 0/2 βολές του Φαγέ, από ένα λάθος για κάθε ομάδα, από ένα άστοχο σουτ για κάθε ομάδα, 0/2 βολές του Γιανγκ για την ισοφάριση, δύο άστοχα σουτ του Προμηθέα και το σκορ έγινε 59-59 με 2/2 του Χάμιλτον. Στα 14'' πριν τη λήξη ο Κλαρκ με τρίποντο έκανε το 62-59, ο Μιχάλης Περράκης προτ'ιμησε δίποντο (62-61) αντί για τρίποντο κι ενώ έμεναν 3''. Στο τέλος ο Μουρ με 2/2 βολές σφράγισε τη νίκη για τους γηπεδούχους

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο ΜακΚένζι Μουρ παραλίγο να κάνει double double (9π., 11ρ.).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Προμηθέας τα 16 λάθη, τις 15/24 βολές και τους μηδέν πόντους σε αιφνιδιασμό.

Το Λαύριο τα 1/10 τρίποντα, τις 9 χαμένες βολές και τα 13 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στο πρώτο δεκάλεπτο στη μία πλευρά του γηπέδου ο Κοξ έχασε κάρφωμα, αλλά στον αιφνιδιασμό που ακολούθησε του Προμηθέα ο Τζόνσον κάρφωσε με εντυπωσιακό τρόπο.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 38-24, 47-45, 64-61