Ερυθρός Αστέρας - Μπασκόνια 63-70 (vid)

Η Μπασκόνια επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 70-63 στην Kombank Arena και πανηγύρισε την πρώτη νίκη της επί των Σέρβων από καταβολής EuroLeague!

Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τους Σέρβους κι έφτασε στη νίκη, κάνοντας το 3-2 στη regular season και ρίχνοντας τους «ερυθρόλευκους» του Βελιγραδίου στο 2-3. Έτσι έσπασε η αρνητική παράδοση στα ματς με τον Ερυθρό Αστέρα που είχε ρεκόρ 4-0 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις! Πριν από το τζάμπολ οι γηπεδούχοι τίμησαν τον Γιάκα Μπλάζιτς, ο οποίος αγωνίστηκε διετία 2013-15 στον Ερυθρό Αστέρα.

Ο αγώνας

Το δίδυμο των Λάρκιν, Μπομπουά ηγήθηκε επιθετικά της Μπασκόνια στα πρώτα λεπτά του αγώνα στην Kombank Arena (4-10, 4'30") ενώ ο νεοαποκτηθείς Τσέις Μπάντιτζερ σκόραρε για πρώτη φορά στην EuroLeague με τους Βάσκους, κάνοντας το 13-17 στα 2'14" για το φινάλε της πρώτης περιόδου. Ο Ντάνγκουμπιτς μείωσε σε 15-17 για τον Ερυθρό Αστέρα όμως ο Μπλάζιτς σκόραρε πέντε σερί πόντους για το 15-22 με το ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη συνέχεια ο Σέιν Λάρκιν έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (19-29, 13'42") για την Μπασκόνια, οι Σέρβοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με τους Γκούντουριτς - Γιόβιτς, όμως ο Λάρκιν σκόραρε ξανά πίσω από τα 6μ.75 και διατήρησε το διψήφιο προβάδισμα για την ομάδα του Σίτο Αλόνσο (24-34, 17'23"). Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 28-37, διατηρώντας το προβάδισμα καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε σερί 5-0 στις αρχές της τρίτης περιόδου με τον Σιμόνοβιτς (33-40, 21'37") ωστόσο ο Φόγκτμαν έστειλε τη διαφορά στο +14 με γκολ-φάουλ (35-49, 25'17"). O Γερμανός σέντερ έκανε το 39-51 όμως οι Σέρβοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 9-2 και μείωσαν σε 48-53 με το τρίποντο του Τζένκινς στο 28'18"! Ακολούθησε σερί 6-0 για την Μπασκόνια με τους Λάρκιν, Ντιόπ, Σενγκέλια για το 48-59 στο 30'.

Ο Λάρκιν συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα του Ερυθρού Αστέρα, κάνοντας το 56-66 στο 32'28" και φτάνοντας τους 15 πόντους σε αυτό το διάστημα! Η Μπασκόνια κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος κι έφτασε στη νίκη με το υπέρ της 63-70.

ΕΚΑΝE ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: O Σέιν Λάρκιν μοιράστηκε τον τίτλο του πρώτου σκόρερ της Μπασκόνια μαζί με τον Μπομπουά. Τελείωσε το ματς με 16 πόντους (7/9 βολ., 3/9 δίπ., 1/3 τρίπ.), 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 6 κερδισμένα φάουλ σε 4 λάθη σε 30'09" συμμετοχής.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Σε κακή βραδιά ο Στέφαν Γιόβιτς. Ο πλέι μέικερ του Ερυθρού Αστέρα έμεινε στο παρκέ για 31'21", έχοντας 2/4 δίποντα και 1/6 τρίποντα, συν 4 λάθη σε 31'21". Οι Βάσκοι του έδωσαν το ανοιχτό σουτ όμως ο Σέρβος γκαρντ ήταν άστοχος. Κακός και ο Κούζμιτς, με μόλις 3 πόντους (3/4 δίπ., 0/4 δίπ.) σε 20'55"

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Μίλκο Μπιέλιτσα μείωσε σε 63-69 στα 3'28" για το φινάλε όμως οι Σέρβοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν ως το τέλος του ματς κι έτσι η Μπασκόνια πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Φόγκτμαν άγγιξε το double-double με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, συν 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 κερδισμένα φάουλ σε 31'36".

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ερυθρός Αστέρας την κακιά βραδιά των Γιόβιτς, Κούζμιτς που στοίχισε στην ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, η Μπασκόνια τα 19 λάθη,

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: To κάρφωμα του Σιμόνοβιτς στις αρχές της τρίτης περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 28-37, 48-59, 63-70.