Γαλατάσαραϊ - Φενέρμπαχτσε 87-103 (vid)

O Kώστας Σλούκας... διέλυσε το ατομικό ρεκόρ πόντων του στην EuroLeague και η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Γαλατάσαραϊ με 103-87, κάνοντας το 4/4 στη διοργάνωση!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς συνεχίζει αήττητη την κούρσα στη regular season της EuroLeague και το οφείλει σε μεγάλο βαθμό στον διεθνή γκαρντ. Ο Σλούκας τελείωσε το ματς με 24 πόντους (2/2 βολές, 5/8 δίποντα, 4/4 τρίποντα), ξεπέρασε την προηγούμενη καλύτερη επίδοσή του στη διοργάνωση (σ.σ. 17 κόντρα στη Ρεάλ, στις 12/4) και οδήγησε τη Φενέρ στο 4/4 στον θεσμό στο κατάμεστο Abdi Ipekci!

Η Γαλατάσαραϊ είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Φενέρμπαχτσε και προηγήθηκε με +8 όταν ο Μίτσοφ έκανε το 15-7 (5'08") με 2/2 βολές. Ο Ντίξον έδωσε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 για τη Φενέρ (17-14, 7'05") ενώ ο Γιούντο ολοκλήρωσε την ανατροπή των φιλοξενούμενων στην πρώτη περίοδο, διαμορφώνοντας το 19-22. Μάλιστα ο Τζίτζι Ντατόμε ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, διαμορφώνοντας το 26-38 την ώρα που η Γαλατά στηρίχτηκε στα ξεσπάσματα του Ντέι, μειώνοντας στο 41-48 του ημιχρόνου.

Η Φενέρμπαχτσε διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα ενώ ο Σλούκας σκόραρε για τρεις κι έκανε το 50-62 στο 27', έχοντας 12 πόντους με 2/2 τρίπ. σε αυτό το διάστημα. Ο διεθνής γκαρντ ήταν εκείνος που έγραψε το 62-70 από τη γραμμή των βολών για τη Φενέρ. H Γαλατάσαραϊ έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στην τέταρτη περίοδο μειώνοντας σε 82-90 για το φινάλε όμως η Φενέρμπαχτσε διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος, επικρατώντας με 87-103 και κάνοντας το 4-0 στη διοργάνωση και αφήνοντας την «τσιμ μπομ» στο 0-4.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 41-48, 64-70, 87-103.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: H Φενέρμπαχτσε είχε τρομερή πολυφωνία στην επίθεση. Πέντε παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που δεν απειλήθηκε ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα από τη Γαλατά.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κώστας Σλούκας έκανε νέα ατομικά ρεκόρ στην EuroLeague ενώ ο Έκπε Γιούντο τελείωσε το ματς με double-double, έχοντας 21 πόντους και 13 ριμπάουντ!

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκοκσενίν Κοκσάλ έμεινε στο παρκέ για 17'57", έχοντας μόλις 2 πόντους με 1/2 δίποντα σε αυτό το διάστημα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ρας Σμιθ μείωσε σε 82-90 στα 2'06" για το φινάλε όμως η Φενέρμπαχτσε άντεξε στην πίεση της «τσιμ μπομ» και διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Νουναλι είχε 4 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 24'29".