Elite League: Ο Μίλωνας υπέταξε τη Δόξα, «καθάρισε» στο τέλος ο Πανερυθραϊκός

ο Ζακ Μπράιαντ του Μίλωνα κποντρα στη δόξα

Με σημαντικές νίκες συνέχισαν Μίλωνας και Πανερυθραϊκός στην Elite League.

Στους δύο αγώνες της Κυριακής που απέμεναν για να πέσει η αυλαία στην 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Elite League, ο Μίλωνας αφού «σοβαρεύτηκε» στο δεύτερο μισό του ματς, κατάφερε να πάρει την επιβλητική νίκη κόντρα στη Δόξα Λευκάδας με σκορ 87-74.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Νέας Σμύρνης βγήκε ο Ζακ Μπράιαντ με 18 πόντους σε 26:08 λεπτά εντός παρκέ, ο Ανδρέας Κανονίδης ολοκλήρωσε το ματς με 14, ο Στιβ Μπαρτ είχε 11 ενώ από 10 είχε ο Ηλίας Πετρίδης και ο Πέτρος Μελισσαράτος.

Από τον σύλλογο του Ιονίου μόλις δύο παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Ντόνοβαν Ντόναλντσον στο τέλος μετρούσε 14, όσους μάλιστα και ο Διονύσιος Σκουλίδας.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 44-32, 67-52-87-74

Πανερυθραϊκός - Παπάγου 79-73

Λίγες ώρες νωρίτερα, ο Πανερυθραϊκός υποδέχτηκε την ομάδα του Παπάγου και μπόρεσε να φτάσει στην επικράτηση με 79-73, με τον Γιάννη Αθηναϊου να «καθαρίζει» στο τέλος για τους γηπεδούχους. Ο ίδιος τελείωσε το παιχνίδι έχοντας συνολικά 13 πόντους με 11 ασίστ ενώ πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Κουφόπουλος με 17. Ο Περικλής Κουρουπάκης ακολούθησε στους 12 με ισάριθμα ριμπάουντ ενώ από 11 πόντους είχε ο Γιόβαν Κρίνιτς και ο Δημήτρης Τσουργιάννης.

Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ξεχώρισε για μία ακόμη φορά ο Ιωάννης Καρακώστας με 19 πόντους σε 29:33 λεπτά συμμετοχής, ο Χρυσόστομος Σανδραμάνης είχε 12 και με 10 ο Παναγιώτης Κόης.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 48-40, 70-53, 79-73