Χωρίς νίκη με... ασίστ Φορτούνη! (vid)

Ούτε τώρα... Το Αμβούργο δεν μπόρεσε να κερδίσει την Καϊζερσλάουτερν (1-1), έμεινε χωρίς εντός έδρας νίκη και παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού. Σούπερ Φορτούνης με ασίστ... Άνετα η Κολωνία την Άουγκσμπουργκ

Η ασίστ του Φρτούνη δεν... έφτασε στην Καϊζερσλάουτερν να πάρει σημαντικό διπλό στο Αμβούργο. Οι γηπεδούχοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με τη Λάουτερν, έμειναν χωρίς εντός έδρας νίκη, αλλά και κάτω από την επικίνδυνη ζώνη. Μοιραίος για το Αμβούργο ο Ραΐκοβιτς, ο οποίος δέχθηκε κόκκινη κάρτα μόλις στο 22' Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύθηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 38' άνοιξε το σκορ. Ο Φορτούνης (αγωνίστηκε για 89 λεπτά αντικαταστάθηκε από τον Πέτσο) έκανε την ασίστ και ο Ντε Βιτ άνοιξε πέτυχε το 1-0. Το Αμβούργο ανέβασε ρυθμό και... γλίτωσε την ήττα στο 64' από την κεφαλιά του Γκερέρο.

Στο ρελαντί η Κολωνία

Η παράδοση συνεχίστηκε και η Κολονία πέτυχε την τέταρτη νίκη σε τέσσερα ματς πρωταθλήματος, κόντρα στην Άουγκσμπουργκ. Το «τρίποντο» ήρθε πολύ εύκολα και το 3-0 αφήνει στην άκρη τον αποκλεισμό από το κύπελλο. Ο Ποντόλσκι ήταν ακόμα μια φορά ο κορυφαίος, πέτυχε δυο τέρματα και οδήγησε την Κολωνία μακριά από τη ζώνη του υποβιβασμού. Στο 19’ άνοιξε το σκορ με εξαιρετική ενέργεια, ενώ πέντε λεπτά αργότερα μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Κρίστιαν Κλέμενς φτάνοντας τα οκτώ γκολ στο πρωτάθλημα. Ο Πέτσκο στο 56’ διαμόρφωσε το 3-0.