Πέρασε από το Λαύριο ο Φιλαθλητικός

Με νίκη συνέχισε στην Α2 ο Φιλαθλητικός, που επικράτησε με 62-75 του Λαυρίου, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής.

Το Λαύριο μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και εκμεταλλεύτηκε τα άστοχα σουτ του Φιλαθλητικού. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν ακόμα και στο +10 (20-10 & 22-12) με το πρώτο δεκάλεπτα να ολοκληρώνεται με 22-15. Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Τάκη Ζήβα βρήκε λύσεις από την γραμμή των 6.75, συνέχιζε να πιέζει σε όλο το γήπεδο και να κλέβει μπάλες, για να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 15' με 25-26. Το ημίχρονο «έκλεισε» με 35-37 υπέρ των φιλοξενούμενων, με τους αδερφούς Αντετοκούμπο να έχουν προσφέρει τρία θεαματικά καρφώματα!

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και υπήρχαν πολλές ισοπαλίες. Ο Φιλαθλητικός πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 4 πόντους (46-50), το Λαύριο όμως κατάφερε να μειώσει και τελικά η τρίτη περίοδος να ολοκληρωθεί με 50-52 για τους φιλοξενούμενους.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο μέρος εκεί που η ομάδα του Τάκη Ζήβα είχε περισσότερες λύσεις και ανέβασε σταδιακά τη διαφορά. Αρχικά προηγήθηκε με 6 (57-63), στην συνέχεια βρέθηκε για πρώτη φορά πάνω από το +10 (57-68) για να επικρατήσει τελικά με 62-75 και να παραμείνει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 35-37, 50-52, 62-75.
Λαύριο (Σερέλης): Μαρκομιχάλης, Τρικαλιώτης, Τσίρος 2, Κακιούζης 31 (12/15δίπ., 15ριμπ.), Παγώνης, Γιαννακόπουλος 12, Περράκης 4, Ψωμαδέρης 8 (2)
Φιλαθλητικός (Ζήβας): Αντετοκούμπο Γ. 7 (1), Πέρβι, Καρτερολιώτης, Αντετοκούμπο Θ. 10, Γκίκας 22 (5), Σμυρλής, Σαμοθράκης 7 (1), Σαλούστρος 4, Γεωργιάδης 11, Φράγκος, Ανδρεόπουλος 10 (1), Γιαννουλάκος 4