Βόννη - Στρασβούργο 83-77: «Τσέκαρε» το εισιτήριο για το Final 4 του BCL

Γιώργος Κούβαρης
Ο Σορτς οδήγησε τη Βόννη στην πρόκριση

Με αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο και έναν εξαιρετικό Τι Τζέι Σορτς, η Βόννη επιβλήθηκε της Στρασμπούρ στο Game 3 της σειρά των προημιτελικών με 83-77 και πήρε το δεύτερο από τα τέσσερα εισιτήρια του Final 4 στο BCL. Η Μάλαγα έχει ήδη προκριθεί.

Η Βόννη είδε και έπαθε μέχρι να κάμψει την αντίσταση της Στρασμπούρ προκειμένου να πάρει τη μεγάλη πρόκριση για το Final 4 του Basketball Champions League.

Η γαλλική ομάδα όχι μόνο έβαλε δύσκολα στον Τι Τζέι Σορτς και στην παρέα του αλλά είχε προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα! Και αυτό χάρη στον πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Τιμ Φρέιζερ (20π., 5ασ., 4ριμπ.) ο οποίος έκανε την περισσότερη δουλειά για λογαριασμό της Στρασμπούρ. Είναι χαρακτηριστικό ότι είχε το προβάδισμα και στα τρία πρώτα δεκάλεπτα του αγώνα, σ' ένα κλειστό ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ.

Όμως στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν επιμέρους 13-2 έως το 35' και βρέθηκαν να προηγούνται με +9 πόντους (76-67)! Ένα μίνι 5-0 των φιλοξενούμενων διαμόρφωσε το 76-72 στο 37' ωστόσο δεν υπήρξε συνέχεια. Η Βόννη δεν κοίταξε ξανά πίσω και διατήρησε το προβάδισμα της νίκης έως και την τελευταία κόρνα της γραμματείας για τη νίκη με 83-77 και την είσοδο στο Final 4 της διοργάνωσης.

Ο Τι Τζέι Σορτς ήταν ο καλύτερος παίκτης για τους νικητές έχοντας 24 πόντους με 6/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 12/13 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα 1 ριμπάουντ αλλά και 4 λάθη. Ο Τζαβόντε Χόκινς πρόσθεσε με τη σειρά του 15 πόντους με 6/7 δίποντα αλλά και 0/6 τρίποντα, ενώ οι Ερέρα και Γουόρντ πέτυχαν από 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Για την Στρασμπούρ, ο Τιμ Φρέιζερ τελείωσε τον αγώνα έχοντας 20 πόντους με 2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Οι ΝτιΆντρε Λανσντάουνι και Ρόντιον Κούρουκς είχαν από τη πλευράς τους από 17 και 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 44-46, 63-65, 83-77.

Βόννη - Στρασμπούρ 2-1

Game 1: Βόννη - Στρασμπούρ 76-77
Game 2: Στρασμπούρ - Βόννη 66-76
Game 3: Βόννη - Στρασμπούρ 83-77