Παρί Σεν Ζερμέν - Μετζ 2-0

Η Παρί Σεν Ζερμέν επιβλήθηκε με 2-0 της Μετζ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ. Πρόκριση και για Μπορντό.

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Παρί με αντίπαλο την Μετζ για τα προημιτελικά του Λιγκ Καπ. Οι Παριζιάνοι ήταν ανώτεροι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό και το 2-0 τους αδικεί. Ο Τιάγκο Σίλβα άνοιξε το σκορ στο 27’ με το τρίτο του γκολ με το κεφάλι στα τρία τελευταία ματς! Οι παίκτες του Έμερι έχασαν και άλλες ευκαιρίες, με τον Βραζιλιάνο επιθετικό να βρίσκει και πάλι δίχτυα για το τελικό 2-0 στο 72’.

Στο άλλο ματς της ημέρας η Μπορντό επιβλήθηκε με 3-2 της Γκινγκάμπ και εξασφάλισε μία θέση στους «4». Ο Πριβά άνοιξε το σκορ για την Γκινγκάμπ στο 11’, όμως οι Γιρονδίνοι έκαναν την ανατροπή μέχρι το ημίχρονο με γκολ των Καμανό (16’) και Λαμπόρδε (36’). Ο τελευταίος έκανε το 3-1 στο 65’, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 88’ με τον Μπενεζέ για το τελικό 3-2.