F1 - Πωλείται η θρυλική εξάτροχη Tyrrell P34

Γιάννης Δανιγγέλης
Ο πρώην πρωταθλητής της Formula 1, Τζόντι Σέκτερ πουλάει το εξάτροχο μονοθέσιο της Tyrrell.

Το P34 ήταν ένα ασυνήθιστο μονοθέσιο στην Formula 1, καθώς είχε 6 τροχούς, κάτι που έκανε κι άλλες ομάδες όπως την Ferrari, την McLaren και την Williams, να πειραματιστούν με παρόμοιο τρόπο. Τελικά όμως η Tyrrell ήταν η μόνη ομάδα που κατέβηκε στο grid με εξάτροχο αγωνιστικό. Το 1976 η Tyrrell κατάφερε να τερματίσει 1-2 στο Grand Prix Σουηδίας. Την ίδια χρονιά τελείωσε στην 3η και 4η θέση στο πρωτάθλημα οδηγών, με τους Τζόντι Σέκτερ και Πατρίκ Ντεπαγιέ, ενώ στο πρωτάθλημα κατασκευαστών κατέκτησε την 3η θέση. Το P34 ήταν το πρώτο και μοναδικό πετυχημένο εξάτροχο μονοθέσιο στην ιστορία της F1 και την τελευταία του εμφάνιση την έκανε στα τέλη του 1978, πριν η ομάδα αρχίσει να ξανά τρέχει με 4 τροχούς.