Ρεάλ - Μπαρτσελόνα: Σούπερ Βινίσιους με χατ τρικ, μείωσαν οι Καταλανοί με Λεβαντόφσκι

Βινίσιους

Ο Βινίσιους Ζούνιορ είχε... κέφια στο πρώτο μέρος του τελικού του Super Cup Ισπανίας και με χατ τρικ έδωσε το προβάδισμα στη Ρεάλ με 3-1 επί της Μπαρτσελόνα. Μείωσαν προσωρινά οι Καταλανοί σε 2-1 με Λέβα.

Το πρώτο ημίχρονο ανάμεσα σε Ρεάλ και Μπαρτσελόνα στον τελικό του Super Cup Ισπανίας είχε ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βινίσιους. Οι Μαδριλένοι ξεκίνησαν φουριόζοι στο Clasico, με τον Βραζιλιάνο να χτυπάει δυο φορές μέσα στο πρώτο δεκάλεπτο.

Αρχικά έφυγε στο τετ-α-τετ από κάθετη του Μπέλινγκχαμ για το 1-0 στο 7΄, προτού ανεβάσει τον δείκτη του σκορ σε νέα ταχύτατη επίθεση με προβολή στο δεύτερο δοκάρι τρία λεπτά αργότερα.

Στο 33΄ο Λεβαντόφσκι με ξερό βολέ έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Λούνιν για το 2-1 των Καταλάνων, αλλά ο Βινίσιους χτύπησε και πάλι από το σημείο του πέναλτι στο 39΄για να ολοκληρώσει το χατ τρικ.