Μπαρτσελόνα-Τενερίφη 96-86: Άνοιξαν λογαριασμό οι «μπλαουγκράνα»

.

Οι Τζαμπάρι Πάρκερ και Άλεξ Αμπρίνες τελείωσαν τη δουλειά για την Μπαρτσελόνα που επικράτησε της Τενερίφης με 96-86 και έκανε το 1-0 στα προημιτελικά της Liga Endesa.

Η Μπαρτσελόνα απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά της Liga Endesa έπειτα από το 96-86 επί της Τενερίφης στο Palau Blaugrana.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο (72-72, 30') ωστόσο η Μπαρτσελόνα έκανε επιμέρους 24-14 στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφτασε στη νίκη, έχοντας ως κορυφαίους τους Τζαμπάρι Πάρκερ (23π., 4ριμπ.) και Άλεξ Αμπρίνες (19π., 6/7 τρίπ.) για το 1-0 στη σειρά με τους νησιώτες.

Η ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου σούταρε με 50% στο τρίποντο (13/26) απέναντι στην Τενερίφη που στηρίχθηκε στον εκπληκτικό Κάιλ Γκάι.

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού AKTOR γέμισε τη στατιστική του με 34 πόντους, 7/10 βολές, 6/12 δίποντα, 5/13 τρίποντα, τρία ριμπάουντ και δυο ασίστ σε 34:45.

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 50-46, 72-72, 96-86.

@Photo credits: ACB Media

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΣΠΑΝΙΑ Τελευταία Νέα