Ολυμπιακός: Οι Έλληνες εξτρέμ τον βγάζουν «ασπροπρόσωπο» στη Superleague! (vids)

Δημήτρης Τομαράς

Οι Μασούρας και Βρουσάι έχουν αναμφίβολα προσφέρει πολλά στον φετινό Ολυμπιακό σε σχέση και με τους υπόλοιπους εξτρέμ, όσο αφορά τη Super League.

Η εποχή μετά την αποχώρηση του Ποντένσε στον Ολυμπιακό έχει δημιουργήσει μία συζήτηση για τους επόμενους εξτρέμ και την ανάγκη να βρεθεί ένας πλάγιος ανάλογου επιπέδου και αγωνιστικού βεληνεκούς. Αφήνοντας στην άκρη αυτή την κουβέντα που γίνεται σε κάθε περίπτωση που φεύγει από μία ομάδα ένας παίκτης εγνωσμένης αξίας φέτος στον Ολυμπιακό το ελληνικό στοιχείο είναι κυρίαρχο στους εξτρέμ σχετικά με το πρωτάθλημα.

Ο Γιώργος Μασούρας είναι ο 2ος κορυφαίος σκόρερ των ερυθρόλευκων στο πρωτάθλημα με 6 γκολ σε 15 ματς και 876 λεπτά. Έχει και 3 ασίστ και είναι ο 2ος καλύτερος στην ομάδα μαζί με Καμαρά και Βαλμπουενά πίσω από τον Φορτούνη που έχει 9. Δηλαδή 2ος κορυφαίος σκόρερ και 2ος κορυφαίος πασέρ!

Ο μικρότερος ηλικιακά Βρουσάι έχει 1 γκολ σε 7 παιχνίδια αλλά έχει παίξει πολύ λιγότερο: 382 λεπτά. Ο Μάριος Βρουσάι ωστόσο αυτό το τέρμα του το έχει βάλει στο 1-1 του ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ, ένα κομβικό γκολ.

Ο Αρμίντο Μπρούμα των 454 λεπτών και των 7 αγώνων από την άλλη έχει 2 γκολ και 1 ασίστ. Όσο για τον Λαζάρ Ραντζέλοβιτς που από τους πιο παλιούς εξτρέμ είναι εκείνος με την πιο πτωτική αγωνιστικά πορεία φέτος έχει 2 ασίστ σε 13 αγώνες με 617 λεπτά και κανένα γκολ.

• Με τον ΟΦΗ ενώ το σκορ είναι στο 0-1 σκοράρει στο 80' από μπαλιά του Φορτούνη

• Με τον Βόλο βάζει το κομβικό 1-0 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους και ενώ χτύπησε στο πρόσωπο και το μάτι του από την έξοδο του αντίπαλου κίπερ

• Με τη Λαμία είναι εκείνος που κάνει το φάουλ από το οποίο έγινε μετά το 1-0 και έχει ασίστ στον Ελ Αραμπί στο 3-0 και ενώ έβαλε γκολ για το τελικό 6-0

• Με την ΑΕΛ ενώ το σκορ είναι στο 2-1 κάνει το 3-1 στο 65' μετά από ασίστ Μπρούμα και ενώ μετά είχε την ασίστ στο 5-1 του Ελ Αραμπί