Όταν οι NBAers κάνουν «όργια» στο... ρεβεγιόν Πρωτοχρονιάς! (vids)

Νίκος Καρφής

Το Gazzetta Weekend Journal μετρά αντίστροφα για τον ερχομό του 2019 και θυμάται μερικές εντυπωσιακές εμφανίσεις των NBAers παραμονή Πρωτοχρονιάς.

Πολλές φορές τα καλύτερα έρχονται κυριολεκτικά την τελευταία μέρα ενός έτους. Το ΝΒΑ δεν θα μπορούσε να αποτελέσει εξαίρεση και έτσι το ΝΒΑ θυμήθηκε 6 σπουδαίες εμφανίσεις από stars της λίγκας την παραμονή Πρωτοχρονιάς

Εκπληκτικές αποδόσεις να σκοράρει πρώτος ο Μανέ κόντρα στην Άρσεναλ. Ισχύουν όροι και προϋποθέσεις.

ELTON BRAND, 2006

Οι Κλίπερς είχαν νικήσει τους Νικς με 90-80 χάρη στον κύριο Έλτον Μπραντ. Ο ψηλός της ομάδας του Λος Άντζελες είχε 32 πόντους, 8 μπλοκ και 6 ριμπάουντ σε μια εκπληκτική εμφάνιση. Σούταρε με 72% εντός πεδιάς (13/18). Στα πρώτα 7 λεπτά του ματς είχε πετύχει 15 πόντους και έδειξε τι θα ακολουθήσει.

TRACY McGRADY, 2004

Εκείνο το διάστημα ο T-Mac έπαιζε το καλύτερο μπάσκετ της καριέρας του. Στις 31 Δεκέμβρη του 2004 λοιπόν κατάφερε να σκοράρει 42 πόντους, ενώ κατέβασε κα 10 ριμπάουντ. Φυσικά οι Ρόκετς νίκησαν με 105-90 σε μία πραγματική παράσταση ενός παίκτη που θα μπορούσε να πετύχει πολλά παραπάνω από αυτά που πέτυχε στην καριέρα του. Ο ΜακΓκρέιντι σκόραρε 5 πόντους στην τέταρτη περίοδο, σουτάροντας μόλις 2 φορές σε αυτό το διάστημα. Εκπληκτικός παίκτης που μαζί με τον Γιάο αποτελούσε ένα από τα κορυφαία δίδυμα της λίγκας εκείνης της εποχής.

QUENTIN RICHARDSON, 2003

Τι είχε κάνει ο φοβερός σουτέρ το 2003 και λίγο πριν μπει το 2004. Ο Ρίτσαρντσον είχε κάνει το ματς της ζωής του. Eίχε δώσει ένα πραγματικό show στο ματς των Κλίπερς με τους Νάγκετς. Σταμάτησε στους 44 πόντους, ενώ κατέβασε και 10 ριμπάουντ. Η ομάδα από το LA επικράτησε με 120-104 σε ένα ματς που θα θυμάται για όλη του τη ζωή. Μέτρησε 5/7 τρίποντα, ενώ σούταρε με 57% εντός πεδιάς. Ένας σεσημασμένος σουτέρ που σε εκείνη την περίπτωση είχε πάρει «φωτιά» και είχε κάψει τους Νάγκετς.

RUSSELL WESTBROOK, 2010

Πριν 8 χρόνια ο Ράσελ έκανε triple double. Tι πρωτότυπο θα μου πείτε; Eντάξει ο Ουέστμπρουκ κάνει triple double, ακόμα και στον ύπνο του, όμως κατάφερε να το πετύχει παραμονή Πρωτοχρονιάς, κάνοντας ακόμα πιο γλυκό το 2010 που έφευγε. Το «θύμα» του ήταν οι Χοκς, τους οποίος καθάρισε με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Εκείνο ήταν το τρίτο triple double της καριέρας του. Πλέον μετράμε αντίστροφα για να αποχαιρετήσουμε το 2018 και ο Ράσελ είναι ο μόνος άνθρωπος που έχει ελπίδα να ξεπεράσει τον θρύλο Όσκαρ Ρόμπερτσον με τα περισσότερα triple doubles στην ιστορία του ΝΒΑ

JAMES HARDEN, 2016

Τα πιο πρόσφατα «όργια» σε παραμονή Πρωτοχρονιάς! Ο απολαυστικός Τζέιμς Χάρντεν είχε σεληνιαστεί την τελευταία μέρα του 2016 και μέτρησε 53 πόντους, 16 ριμπάουντ και 17 ασίστ σε ένα ασύλληπτο triple double που τρέλανε κόσμο εκείνο το βράδυ. Με αυτό τον τρόπο οι Ρόκετς είχαν επικρατήσει μέσα στο Χιούστον των Νικς με 129-122. Τότε ο Μούσιας είχε γίνει ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της λίγκας που έκανε ματς με 50+ πόντους, 15+ ριμπάουντ και 15+ ασίστ. Σούταρε με 14-26 εντός πεδιάς, ενώ είχε το εξαιρετικό 9-16 στα τρίποντα. Τελείωσε το ματς με 16/18 βολές σε 42 λεπτά αγώνα. Τον τελευταίο καιρό γράφει για πλάκα 30άρες και 40άρες, δείχνοντας πως η εμφάνιση του το 2016, ήταν απλά άλλη μια σελίδα στο μεγάλο βιβλίο με τις εκπληκτικές εμφανίσεις του. Δεν μπλέκεις με τον ηγέτη των Ρόκετς.

MICHAEL JORDAN, 2001

Φτάνουμε και στον απόλυτο Θεό του μπάσκετ, τον τεράστιο Μάικλ Τζόρνταν. Είχε ζωγραφίσει ο Air στις 31 Δεκέμβρη του 2001. Κόντρα στους Νετς είχε μετρήσει 45 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ, φορώντας τη φανέλα των Ουίζαρντς. Μεγαλύτερη αξία σε αυτή τη συγκλονιστική εμφάνιση δίνει το γεγονός πως τότε ήταν 38 ετών. Είχε σημειώσει 22 πόντους στη σειρά από τα τελευταία 2λεπτά της δεύτερης περιόδου ως και το 4ο λεπτό του τρίτου δωδεκαλέπτου. Κατά τη διάρκεια αυτού του σερί έχασε μόλις 2 σουτ! Ευστόχησε σε 13 βολές και σούταρε με 50% εντός πεδιάς. Ποιος να συγκριθεί μαζί του; Είναι ο Τζόρνταν!