Παναθηναϊκός – Φοίνικας 3-2: Ψυχωμένοι «πράσινοι» πήραν το ντέρμπι ελπίζουν στο θαύμα (vids)

Φώτης Καρακούσης

Σε ένα ματς διαφήμιση του βόλεϊ ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Φοίνικα με 3-2 και διατήρησε τις ελάχιστες ελπίδες του για το θαύμα.

Από το ξεκίνημα του αγώνα με τον Φοίνικα στον Παναθηναϊκό ήξεραν πως κυνηγάνε ένα θαύμα αναφορικά με την κατάκτηση του πρωταθλήματος, ενώ με δεδομένα και τα προβλήματα που αντιμετώπισαν οι «πράσινοι» με τον κορονοϊό, γνώριζαν πως η αναμέτρηση αυτή θα ήταν εξαιρετικά δύσκολη. Κάτι λογικό καθώς απέναντί τους ήταν οι δυνατοί φέτος «πειρατές».

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προηγήθηκε με 2-0, είδε τους νησιώτες να ισοφαρίζουν σε 2-2, έδειξε να μένει από δυνάμεις, αλλά στο τέλος πήρε την μεγάλη νίκη επικρατώντας με 3-2 (29-27, 30-28, 21-25, 17-25, 15-13), φτάνοντας έτσι τους 27 βαθμούς όσους και ο Φοίνικας αλλά με ένα ματς λιγότερο.

Ένα ματς που θα κρίνει ουσιαστικά τα πάντα. Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Τετάρτη τον Ολυμπιακό που βρίσκεται στην κορυφή με 36 πόντους και μόνο αν κερδίσει με 3-0 ή 3-1 θα έχει ελπίδες για τίτλο. Αν οι Πειραιώτες με την σειρά τους πάρουν τη νίκη, τότε δεν θα είναι απλά το αδιαφιλονίκητο φαβορί, αλλά ουσιαστικά πρωταθλητές.

Στον αντίποδα οι Συριανοί που στην διάρκεια του πρωταθλήματος έδειξαν πως είχαν ως στόχο το να βρεθούν στην κορυφή, έμειναν πολύ πίσω και θα περιμένουν να κερδίσει το «τριφύλλι» στο ντέρμπι αιωνίων και με νίκη επί του ΟΦΗ να βρεθούν και αυτοί στους 6.

Απίστευτη ανατροπή στο πρώτο σετ

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα εντυπωσιακό πρώτο σετ στο οποίο οι γηπεδούχοι έκαναν επική ανατροπή. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 8-8 και στο σημείο εκείνο οι Συριανοί πήραν ένα προβάδισμα τριών πόντων. Ένα προβάδισμα που μεγάλωσαν και έφτασαν να προηγούνται με 16-21 δείχνοντας πως θα έκαναν εύκολα το 0-1. Στο σημείο εκείνο ωστόσο υπήρξε η αντίδραση των πρωταθλητών που θύμισαν όντως την ομάδα που κατέκτησε πέρσι τον τίτλο. Με ένα σερί 4-0 μείωσαν στον πόντο για να καταφέρουν να κάνουν το 1-0 επικρατώντας με 29-27.

Ντερμπάρα και στο δεύτερο

Μεγάλο παιχνίδι είχαμε και στο δεύτερο σετ. Εκεί οι γηπεδούχοι με την ψυχολογία υπέρ τους προηγήθηκαν με 9-6, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν γρήγορα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι και το 23-23, με τον Παναθηναϊκό να χάνει τέσσερα σετ μπολ, τον Ολυμπιακό ένα και τους «πράσινους» να κάνουν τελικά το 2-0 παίρνοντας το σετ με 29-27.

Καλύτερος ο Φοίνικας έκανε άνετα το 2-2

Τα υπόλοιπα δύο σετ ανήκαν στους φιλοξενούμενους. Αρχικά στο τρίτο οι νησιώτες προηγήθηκαν με 13-7 και 16-11 με τους «πράσινους» με ένα σερί 4-0 να μειώνουν στον πόντο, αλλά κάπου εκεί τελείωσαν όλα με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 2-1.

Ακόμα πιο εύκολα ήταν τα πράγματα για τον Φοίνικα στο τέταρτο σετ. Από την μία η δική του ανεβασμένη εμφάνιση, από την άλλη το εμφανέστατο πρόβλημα κούρασης που είχε ο Παναθηναϊκός λόγω του σοβαρού προβλήματος που πέρασε με τον κορονοϊό μετέτρεψαν το σετ αυτό σε περίπατο κάνοντας το 2-2 με το εμφατικό 17-25.

«Έσπασαν καρδιές» στο τάι μπρέικ

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ είχαμε ένα σπουδαίο ντέρμπι όπως και στα δύο πρώτα. Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν σε κανένα σημείο να πάρουν μια διαφορά με εξαίρεση το 9-7 του Παναθηναϊκού, στο οποίο η απάντηση του Φοίνικα ήταν να ισοφαρίσει σε 9-9. Έτσι φτάσαμε στο 12-12 με τον Πελεκούδα στο σημείο εκείνο να κάνει το μπλοκ, τον Μπράουν να αστοχεί σε επίθεση κάνοντας το 14-12, τον Καναδό επίσης με πρώτο χρόνο να μειώνει στον πόντο, για να κάνει και πάλι με επίθεση πρώτου χρόνου ο Πελεκούδας το 15-13 δίνοντας την μεγάλη νίκη στους «πράσινους».

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο εντυπωσιακός Ράπτης με 33 πόντους και τον ακολούθησαν οι Τσάτσιτς, Ανδρεόπουλος με 14 και Ρανγκέλ με 12, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Συναδινός ως λίμπερο. Για τους ηττημένους ο Ράιτς είχε 22, ο Μπράουν 17, ο Στερν 16, ο Πρωτοψάλτης 12 και οι Παπαγγελόπουλος, Κουπόνο από 10.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Κουτσούλας, Επόπτες: Αρβανίτης, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Μπίτσικα.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 74 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 9 άσσους, 57 επιθέσεις, 22 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (29-37, 30-28, 21-25, 17-25, 15-13) σε 149'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 14 (12/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 26% άριστες), Γιάκομπσεν 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (11/21 επ., 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 14 (13/30 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 58% άριστες), Πανταλέων 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 33 (28/50 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Συναδινός (λ, 53% υπ. - 29% άριστες), Μούχλιας 1 (1/2 επ.), Μπαρμπούνης, Μάρκου, Πελεκούδας 4 (4/5 επ.).

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 17 (8/14 επ., 9 μπλοκ), Ράιτς 22 (19/44 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 12 (9/26 επ., 3 άσσοι, 75% υπ. - 38% άριστες), Παπαγγελόπουλος 10 (4/9 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ρούσης, Στερν 16 (11/24 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ. - 6% άριστες) / Γκαράς (λ, 76% υπ. - 45% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 69% υπ. - 50% άριστες), Μαρούλης, Κουπόνο 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ, 92% υπ. - 46% άριστες), Λινάρδος, Μήλης.