Μίλωνας – ΟΦΗ 3-0: Σεφτέ στις νίκες και για την ομάδα της Νέας Σμύρνης

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Μίλωνας με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να επικρατεί με 3-0 του ΟΦΗ.
Παίζοντας απλό αλλά τακτικό βόλεϊ, με σταθερά καλή υποδοχή και αποτελεσματική κόντρα ο Μίλων νίκησε τον ΟΦΗ με 3-0 σετ και σημείωσε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League και την πρώτη μετά από 8 χρόνια και συγκεκριμένα μετά τις 23 Φεβρουαρίου 2013 όταν είχε νικήσει 3-1 τον Ηρακλή στη Νέα Σμύρνη.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα είχε το προβάδισμα, έκανε λιγότερα λάθη στα κρίσιμα σημεία και πήρε το τρίποντο με πρώτους σκόρερ τους Χαντ, Χανδρινό που σημείωσαν από 12 πόντους. Πολύ καλός και ο Μαζιάρζ που σημείωσε 11 πόντους.

Ο ΟΦΗ παρότι είχε υποδοχή σε μπλοκ και σερβίς δεν είχε ποιότητα στην υποδοχή και σε σχέση με τους γηπεδούχους έκανε εύκολα το λάθος στα κρίσιμα σημεία.

Ο Μίλων μπήκε από την αρχή καλύτερα στον αγώνα, είχε πιο εύκολες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε 10-7 με δύο εποιθέσεις του Χανδρινού. Με το σερβίς του Μαρκς που πήρε και έναν άσσο ο ΟΦΗ ισοφάρισε 11-11, αλλά και πάλι ο Μίλωνα με μίνι σερί 3-0 από Χαντ και Μαζιαρζ ξέφυγε 18-13. Ο ΟΦΗ απάντησε με Γαλιώτο, Μαρκς, Ρουμελιωτάκης και μείωσε 21-19 αλλά ο Ανδρεάδης με δύο καθοριστικούς πόντους έκανε το 23-19 και το σετ έκλεισε με επίθεση του Χαντ 25-20.

Ο ΟΦΗ στην καλύτερη στιγμή του στον αγώνα ξέφυγε με 9-5 στο 2ο σετ, αλλά Χαν, Λάππας και Μαζιαρζ ισοφάρισαν 10-10. Στο 14-14 ο Χαραλαμπίδης έχασε το σερβίς και με τον Χανδρινό στο σερβίς ο Μίλων έκανε σε 5-0 και ξέφυγε 19-14. Το σετ έκλεισε με επίθεση του Χαντ 25-20 και 2-0 σετ.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ με το Μίλωνα να κρατάει τακτική και μετά το 10-10 να ξεφεύγει με δύο λάθη του ΟΦΗ και πόντους από Χανδρινό, Ανδρεάδη για το 14-11. Ο ΟΦΗ έπαιξε το τελευταίο του χαρτί με το Μαρκς καθώς ισοφάρισε 19-19. Στο 21-21 ο Μαζιάρζ και ο Χανδρινός πήραν δύο καθοριστικούς πόντους για το 23-21 και το σετ έκεισε 25-22 με τη λάθος επίθεση από το Μάρκς.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Γεροθόδωρος, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 5 άσσους, 32 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-21, 25-22) σε 80'

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σ. 12 (12/25 επ., 69% υπ. - 38% άριστες), Μάζιαρζ 11 (8/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαντ 12 (12/29 επ.), Δρογκάρης 1 (1 άσσος), Ανδρεάδης 8 (8/13 επ.), Λάππας 6 (5/16 επ., 1 άσσος, 75% υπ. - 38% άριστες) / Δαρίδης (λ, 75% υπ. - 50% άριστες), Μαντέκας, Κανελλόπουλος, Τσαρκάτογλου.

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 8 (6/16 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. - 38% άριστες), Μαρκς 15 (10/27 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 11 (11/20 επ., 55% υπ. - 27% άριστες), Γαλιώτος 4 (2/6 επ., 2 άσσοι), Καρατζάς 4 (1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μονιάκης (λ, 56% υπ. - 16% άριστες), Φραγκιαδάκης 1 (1 μπλοκ).

Δηλώσεις πρωταγωνιστών

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Μέχρι στιγμής είχαμε κερδίσει τις εντυπώσεις, αλλά δεν είχαμε πάρει ακόμα νίκη και αυτό μας έλειπε. Θέλαμε μία νίκη για να επιστεγαστεί η σημαντική προσπάθεια που κάνουμε και έχει αναγνωριστεί από όλους. Ήρθε σήμερα απέναντι σε μία ομάδα με τους ίδιους στόχους με εμάς. Εκμεταλλευτήκαμε κάποιες απουσίες του ΟΦΗ, όμως εξελισσόμαστε, δείχνουμε καλά δείγματα και σήμερα ήρθε αυτή η καθαρή νίκη. Τώρα έχουμε μπροστά μας τον Φίλιππο Βέροιας, μία ομάδα με μεγάλες φιλοδοξίες, έχει κάνει πολύ καλή επένδυση σε όλα τα επίπεδα. Θα είναι δύσκολο παιχνίδι αλλά εμείς θα προσπαθήσουμε όπως κάνουμε πάντα και αν έρθει το θετικό αποτέλεσμα είναι καλοδεχούμενο».

Ο ακραίος του Μίλωνα Σπύρος Χανδρινός τόνισε: «Είμαι ικανοποιημένοι από το σημερινό αποτέλεσμα. Μέχρι στιγμής έχουμε δείξει ότι είμαστε καλή ομάδα με χημεία. Κάποια στιγμή θα ερχόταν το θετικό αποτέλεσμα, ήρθε σήμερα και είμαστε χαρούμενοι γι'αυτό. Νιώθω πολύ όμορφα που ο Μίλωνας μου έχει δώσει την ευκαιρία να παίζω γιατί δεν δίνεται εύκολα σε αθλητές της ηλικίας μου, σε μία κατηγορία όπως η Volley League. Προσπαθώ να διαχειριστώ το άγχος και τη πίεση, μέχρι στιγμής θεωρώ πως θα τα πάω καλά».

Ο προπονητής του ΟΦΗ Άκης Φλαούνας είπε: «Θελήσαμε να είμαστε ανταγωνιστικοί όμως οι απουσίες που είχαμε δεν μας το επέτρεψαν. Η απουσία του Βελούδη μα έφερε προβλήματα στην υποδοχή άρα και στην ανάπτυξη στην επίθεση, ενώ του Χαντ έπαιξε καταλυτικό ρόλο. Πρέπει να δώσω όμως συγχαρητήρια στους παίκτες μου που παρά τα προβλήματα έδωσαν το 100% και αυτό κρατάω από το σημερινό παιχνίδι. Θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε, θα έχουμε κάποιες προσθήκες και θα είμαστε ανταγωνιστικοί. Τα παιδιά δουλεύουν με όρεξη και θέρμη και θα τους στηρίζω σε αυτό».

Ο ακραίος του ΟΦΗ Γιάννης Ρουμελιωτάκης δήλωσε: «Θέλαμε κάτι καλύτερο από το τελικό αποτέλεσμα. Αντιμετωπίζαμε κάποιες δυσκολίες, έγιναν κάποια λάθη τα οποία δεν μπορέσαμε να επιλύσουμε. Κάναμε την προσπάθειά μας αλλά δεν τα καταφέραμε. Θα συγκεντρωθούμε τώρα και θα εστιάσουμε το ενδιαφέρον μας στον επόμενο αντίπαλο».