Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ: Το φιλέ του Βαν Ντρις στο τέταρτο σετ (vid)

Φώτης Καρακούσης

Μεγάλο ματς στο Ρέντη με τα πάντα να κρίνονται στην φάση του τέταρτου σετ, όταν ο Μπράμ Βαν ντε Ντρις έκανε φιλέ στο μπλοκ πάνω στον Γκέργκι και έτσι δεν έγινε το 2-2 για τον ΠΑΟΚ.

Ο αγώνας του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ είναι στο τέταρτο σετ με τους Πειραιώτες να προηγούνται με 2-1 και τους Θεσσλαονικείς με 25-24 στους πόντους του σετ. Ο Γκέργκι κάνει επίθεση, ο Βαν ντε Ντρις τον σταματάει με μπλοκ και κάνει το 26-24 στέλνοντας το ντέρμπι στο τάι μπρέικ. Πάνω στους πανηγυρισμούς και πριν φυσικά οι δύο ομάδες αλλάξουν πλευρά, οι γηπεδούχοι ζήτησαν εξέταση του βίντεο τσεκ. Στην εξέταση φάνηκε πως ο Βέλγος βρήκε καθαρά το φιλέ με τη φανέλα του και έτσι αντί για το 24-26, έγινε το 25-25, ενώ αποβλήθηκε και ο Δεληκώστας για διαμαρτυρίες. Στην συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν το σετ με 30-28 και μαζί και το παιχνίδι. Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί το επίμαχο βίντεο.