Στο ρελαντί και με αλλαγές οι «ερυθρόλευκοι»

Ακόμα και με αλλαγές ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει με 3-0 του Παμβοχαϊκού και σε συνδυασμό με την ήττα του ΠΑΟΚ από τον Παναθηναϊκό να ανέβει μόνος πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα.

Την 8η νίκη του στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Ολυμπιακός στο φινάλε του Α΄γύρου των 9 αγωνιστικών και πήρε τον άτυπο τίτλο του «πρωταθλητή χειμώνα» μένοντας μόνος στην κορυφή μετά και την ήττα του ΠΑΟΚ από τον Παναθηναϊκό. Οι «ερυθρόλευκοι» με κορυφαίο τον Άκη Ασπιώτη επικράτησαν με 3-0 σετ του ενισχυμένου Παμβοχαϊκού που πάλεψε το 2ο σετ όπου μάλιστα προηγήθηκε και 20-18 αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Με βασικό διαγώνιο τον Άκη Ασπιώτη που στο παρελθόν φόρεσε τη φανέλα του Παμβοχαϊκού και με βασικό λίμπερο τον Δημήτρη Τζιάβρα στη θέση του Μενέλαου Κοκκινάκη ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και πήρε δίκαια το τρίποντο που τον κράτησε στην κορυφή.

Ο Παμβοχαϊκός για ένα σετ ήταν ανταγωνιστικός έχοντας μάλιστα βασικό πασαδόρο τον νεοαποκτηθέντα Γάλλο πασαδόρο Νταβίντ Γκελ. Ο Βραζιλιάνος Μέντες ντε Σόουζα μπήκε στη θέση του Κωτσάκη αλλά ακόμα έδειξε ανέτοιμος.

Τα δύο πρώτα σετ ήταν μονόλογος του Ολυμπιακού και όλο το ματς ήταν το 2ο σετ. Με το σερβίς του Ασπιώτη ο Ολυμπιακός έκανε σερ 4-0 και ξέφυγε 7-3 αλλά ο Παμβοχαϊκός μείωσε τη διαφορά και με το σερβίς του Γκελ απάντησε με δικό του σερί 4-0 προσπερνώντας 9-8. Η ομάδα του Βραχατίου προηγήθηκε και 17-15 με τον Παπαδόπουλο αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 17-17 με δύο λάθος επιθέσεις του διαγωνίου του Παμβοχαϊκού. Με την επίθεση του Κανέλου και το μπλοκ του Λάππα ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε και 20-18 αλλά ο Ολυμπιακός με την επίθεση του Ασπιώτη και τον άσσο του Τερβαπόρτι ισοφάρισε. Προσπέρασε 24-22 με τους Κουμεντάκη, Ασπιώτη, ο Πέιν μείωσε 24-23 αλλά ο Πετρέας με πρώτο χρόνο έκλεισε το σετ κάνοντας το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ από το 8-5 και με σερί 5-0 από σερβίς και επιθέσεις του Ασπιώτη ο Ολυμπιακός ξέφυγε 13-5 και εκεί τελείωσε ο αγώνας.

Διαιτητές: Μουλά Λ., Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Κυργιαλάνη, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Μπίτσικα.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 8 άσσοι, 37 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 1 άσσος, 27 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-23, 25-15) σε 79΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 5π. (3/7επ., 2 μπλοκ), Χουσάι 7 (4/12επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 46%υπ., 23%αρ.), Ανδρεάδης 7 (5/7επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ασπιώτης 20 (17/24επ., 3 άσσοι), Τερβαπόρτι 3 (1 μπλοκ, 2 άσσοι, 0/1επ.), Γκέργκι 5 (2/7επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 33%υπ., 25%αρ.) / Τζιάβρας (λ. - 41%υπ., 24%αρ.), Βουλκίδης, 2 (2/2επ.), Κουμεντάκης 5 (4/7επ., 1 μπλοκ, 83%υπ., 67%αρ.).

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νίκος Νεόφυτος): Δρογκάρης, Πέιν 7 (5/9επ., 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Ηρ. 11 (11/28επ.), Κωτσάκης 2 (1/8επ., 1 μπλοκ, 78%υπ., 67%αρ.), Κανέλλος 7 (5/7επ., 2 μπλοκ), Λάππας 5 (4/10επ., 1 μπλοκ) / Αχιλλεόπουλος (λ. - 35%υπ., 6%αρ.), Μάμαλης, Μέντες ντε Σόουζα 1 (1/7επ., 41%υπ., 24%αρ.), Γκελ 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Μπάρτζης, Γαβριήλ.