Άνετα τον ΟΦΗ ο ΠΑΟΚ

Με τον Ρώσο Ντιμίτρι Ιλίνκχ διαγώνιο και τον Σωτήρη Σωτηρίου να είναι η... αποκάλυψη στην υποδοχή ο ΠΑΟΚ νίκησε τον ΟΦΗ με 3-0 σετ σε αγώνα για την 4η αγωνιστική της Volley League και σημείωσε την τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα φτάνοντας στους 9 βαθμούς.

Ο ΟΦΗ είχε την ατυχία να χάσει τον Μίλος Τσούλαφιτς ο οποίος ξεκίνησε αλλά από το μεσημέρι είχε υψηλό πυρετό. Τα πλάνα του Δημήτρη Ζλατιλίδη άλλαξαν πολλές φορές. Κλήθηκε να καλύψει το κενό του ο Μονιάκης και στη συνέχεια ο Ουρτάδο αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η ομάδα του Ηρακλείου πάλεψε το 3ο σετ όπου κρατήθηκε κοντά μέχρι το 23-22 αλλά με την επίθεση του Γάτση και το λάθος του Σαρικεΐσογλου τελείωσε ο αγώνας.

Ο αγώνας ήταν νευρικός στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να παίζουν με πρόβλημα στους διαγωνίους. Ο ΠΑΟΚ με τον Ιλίνκχ διαγώνιο έκανε σερί 4-0 για το 13-8, ενώ Μάρσαλ και Τακουρίδης εκτίναξαν τη διαφορά στο 16-10. Εκεί βγήκε ο Τσούλαφιτς για τον ΟΦΗ και τη θέση του πήρε ο Ουρτάδο. Καλυτερος ο ΠΑΟΚ πήρε άνετα το 1ο σετ με 25-15

Στο 2ο σετ έγινε μάχη και ο ΟΦΗ με τον Στοροζίλοφ προηγήθηκε 8-7. Το λάθος του Ουρτάδο και οι δύο πόντοι του Τακουρίδη από επίθεση και μπλοκ αλλά και δύο λάθη από τους κρητικούς έδωσαν στον ΠΑΟΚ σερί 4-0 και προηγήθηκε 15-12. Η διαφορά συντηρήθηκε σε όλο το σετ και στο 23-20 με άλλους δυο πόντους του Τακουρίδη έκλεισε το σετ για τον δικέφαλο με 25-20 και 2-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ με λύσεις ανάγκης προσπαθούσε να καλύψει το κενό στη θέση του διαγωνίου. Οι δύο ομάδες πήγαν με ράλι μέχρι το 13-13 αλλά ο Γάτσης, ο Φιλίποβ και το λάθος των παικτών του ΟΦΗ έδωσαν στον ΠΑΟΚ σερί 3-0 για το 16-13. Ο ΟΦΗ απάντησε με τον Σαρικεΐσογλου που πήρε άσσο και δύο επιθέσεις και ισοφάρισε 16-16. Στο 21-21 ο Κοσκινάς έκανε λάθος και ο Ιλίνικχ έκανε το 23-21. Ο Καρατζάς μείωσε 23-22 και ο Γάτσης με επίθεση και το λάθος του Σαρικεΐσογλου έκλεισαν τον αγώνα μς 25-22.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Κάλλης Εμμ., Επόπτες: Σταυρίδης, Ανθυμίδης, Γραμματεία: Κουμπλή.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 45 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του ΟΦΗ προήλθαν από 1 άσσο, 34 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-20, 25-22) σε 70'

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 14 (14/27 επ., 69% υπ. - 44% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (2/3 επ.), Φιλίποφ 1 (1/1 επ.), Σωτηρίου 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. - 46% άριστες), Τακουρίδης 16 (11/13 επ., 5 μπλοκ), Ιλίνκχ 9 (9/24 επ.) / Στεφάνου (λ, 70% υπ. - 60% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Γάτσης 2 (2/3 επ.).

Ο.Φ.Η. (Δημήτρης Ζλατιλίδης): Ρουμελιωτάκης 10 (9/21 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ. - 44% άριστες), Στοροζίλοφ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Τσέλιος 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ), Καρατζάς 7 (7/13 επ.), Σαρικεΐσογλου 10 (8/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 17% άριστες), Τσούλαφιτς 1 (1/6 επ.) / Γκαράς (λ, 77% υπ. - 62% άριστες), Τεφτσής (λ), Μονιάκης, Κομητούδης, Κοσκινάς, Χουρτάντο 2 (2/13 επ.).