«Πειρατής» στην Σύρο ο Παναθηναϊκός

Φώτης Καρακούσης

Την 3η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος εξασφάλισε ο Παναθηναϊκός με τους... πράσινους να επικρατούν μέσα στην Σύρο του Φοίνικα με 3-0.

Μεγάλη εμφάνιση και ακόμα μεγαλύτερη νίκη για τον Παναθηναϊκό. Οι... πράσινοι φιλοξενήθηκαν στην Σύρο από τον Φοίνικα στο ντέρμπι που θα έκρινε σε μεγάλο βαθμό την 3η θέση της κανονικής διάρκειας και κατάφεραν να πάρουν το σπουδαίο τρίποντο επικρατώντας με το εμφατικό 3-0 (22-25, 23-25, 22-25). Το ματς στην Ερμούπολη παρά το 3-0 είχε μεγάλο ενδιαφέρον, κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ενώ δεν του έλειψαν και οι εντάσεις, αλλά και η αποβολή.

Συγκεκριμένα στο τρίτο σετ ο Εβάντρο χτύπησε την σκάλα του διαιτητή και αποβλήθηκε σε μια κίνηση που ουσιαστικά καταδίκασε την ομάδα του καθώς έγινε και σε στιγμή που οι νησιώτες ήταν μπροστά και έδειχναν έτοιμοι για να μειώσουν σε 2-1. Ο Παναθηναϊκός πήρε την πρώτη του νίκη στο νησί μετά το 2010 και η πρώτη με 3-0 από τότε που ο Φοίνικας ανέβηκε στην Volley League. Με τη νίκη αυτή όπως αναφέραμε ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε την τρίτη θέση καθώς έχει 32 βαθμούς, έξι παραπάνω από τον Φοίνικα που έπεσε στην 5η, με τον Παμβοχαϊκό να τον ξεπερνά φτάνοντας τους 28.

Στα του αγώνα οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν με 17-13, αλλά οι φιλοξενούμενοι όχι απλά αντέδρασαν, αλλά κατάφεραν να κάνουν το 0-1. Στο δεύτερο και πάλι οι παίκτες του Φοίνικα ξεκίνησαν πιο δυνατά και πήραν προβάδισμα με 8-4, το οποίο δεν στάθηκε ικανό να τους οδηγήσει στο 1-1, μιας και πάλι οι «πράσινοι» είχαν τις απαντήσεις.

Εκεί ωστόσο που οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έδειξαν ακόμα περισσότερα ψυχικά αποθέματα ήταν στο τρίτο σετ. Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 11-6 και έδειξε έτοιμος για να μειώσει και να μπει και πάλι στο παιχνίδι. Στο 14-10 ωστόσο ο Εβάντρο πήγε στο σερβίς, ένα σερβίς που δόθηκε άουτ και ο Βραζιλιάνος όχι μόνο διαμαρτυρήθηκε, αλλά χτύπησε και την καρέκλα του Μυλωνάκη με συνέπεια να αποβληθεί. Και χωρίς Εβάντρο πάντως οι νησιώτες προηγήθηκαν με 20-15 και 22-19, αλλά στο σημείο αυτό οι φιλοξενούμενοι με φοβερή ανατροπή και 6-0 σερί πήραν την σπουδαία νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό και μοναδικός με διψήφιο αριθμό από τους νικητές ήταν ο Γιορντάνοφ με 16 πόντους. Για τους ηττημένους ο Βουλκίδης είχε 11 και ο Εβάντρο 10, αλλά με τόσο κακό Καϊσλασάλο που είχε μόλις 7 με 5/17 επιθέσεις, δε θα μπορούσαν να πετύχουν κάτι στο ματς.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Φραγκάκης.

*Oι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν: 8 άσσοι, 34 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού οι πόντοι προήλθαν: 6 άσσοι, 34 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 23-25, 22-25) σε 86΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 8 (4/7επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Εβάντρο 10 (10/14, 64%υπ., 36%αρ.), Λέσκοφ, Βουλκίδης 11 (4/8επ., 4 μπλοκ, 3 άσσοι), Καϊσλασάλο 7 (5/17, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 7 (6/12επ., 1 άσσος, 62%υπ., 19%αρ) / Βελούδης (λ. - 53%, 33%αρ.), Αχιλλεόπουλος (λ. - 33%υπ., 11%αρ), Αδάμ 1 (1/2επ.), Μήλης 4 (3/5, 1 άσσο).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 4 (2/2επ., 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 16 (13/22επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεόπουλος Χαρ. 5 (4/12, 1 μπλοκ, 41%υπ., 7%αρ), Πανταλέων 8 (5/6, 3 μπλοκ), Ράπτης 7 (4/10, 3 μπλοκ, 40%υπ., 10%αρ.), Πελεκούδας 7 (6/11, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. - 64%υπ., 21%αρ.), Γαλλιώτος.

Η γνώμη του πάγκου

Ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου Ράτκο Παβλίσεβιτς δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Αρχικά θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για τη νίκη του αυτή. Έπαιξε έξυπνα. Εκμεταλλεύτηκε όλα όσες ευκαιρίες του δόθηκαν και πήρε τη νίκη. Από την πλευρά μας δεν μπορώ να πω ότι δεν προσπαθήσαμε. Ξεκινούσαμε καλά στα σετ, αλλά στην πορεία χάναμε στην αυτοσυγκέντρωσή μας. Είμαι αρκετά στεναχωρημένος καθώς είδα για ακόμη ένα παιχνίδι πως η διαιτησία δεν μας σεβάστηκε. Στο 3ο σετ χάλασε ένα ωραίο παιχνίδι, κόντρα σε δύο ισοδύναμες ομάδες».

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος τεχνικός του Παναθηναϊκού μετά το τέλος του ματς είπε: «Η ομάδα μου κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα πολύ καλά της σερβίς στα δύο πρώτα σετ και να προηγηθούμε με 0-2. Αρχικά στο πρώτο σετ κάναμε μία μεγάλη ανατροπή καθώς βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 13-5 κι εκεί πιστεύω γύρισε η ψυχολογία. Είναι μία σπουδαία νίκη που πλέον νομίζω μας εδραιώνει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα».