Επέστρεψε και «κλείδωσε» τρίτη θέση ο Παναθηναϊκός

Φώτης Καρακούσης

Σε ένα ματς που διακόπηκε για χρήση καπνογόνων στο κλειστό της Κυψέλης, ο Παναθηναϊκός παρότι βρέθηκε πίσω στα σετ, επικράτησε του Ηρακλή με 3-1 και εξασφάλισε σε μεγάλο ποσοστό την 3η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Άλμα όχι μόνο για την τετράδα, αλλά και για την τρίτη θέση, έκανε κόντρα στον Ηρακλή ο Παναθηναϊκός. Οι... πράσινοι σε ένα ματς που διακόπηκε για περίπου 20 λεπτά λόγω χρήσης καπνογόνων στο κλειστό της Κυψέλης, παρότι βρέθηκαν πίσω στα σετ, επικράτησαν των «κυανόλευκων» με 3-1 (19-25, 26-24, 25-22, 25-20), έφτασαν τους 27 βαθμούς και αύξησαν στους 5 την διαφορά τους από τον τέταρτο Παμβοχαϊκό και στους 5 από τον πέμπτο Φοίνικα.

Οι Θεσσαλονικείς από την άλλη που στα δύο πρώτα σετ πάλεψαν και με το παραπάνω, παίρνοντας το πρώτο και χάνοντας στις λεπτομέρειες το δεύτερο, έμειναν στην έκτη θέση και τους 16 βαθμούς και έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κοιτάξουν ακόμα και για τετράδα αν έφευγαν με τη νίκη από την Κυψέλη.

Στα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και με τον Ποπόφ να είναι ασταμάτητος πήραν άνετα το πρώτο σετ, δείχνοντας πως μόνο εύκολος αντίπαλος δεν θα ήταν για την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, που στο διάστημα αυτό δεν μπορούσε να βρει απαντήσεις.

Διακοπή, 1-1 στις λεπτομέρειες και τέλος

Στο δεύτερο σετ θα λέγαμε πως κρίθηκε το ματς. Ο Ηρακλής ήταν και πάλι καλύτερος αρχικά και προηγήθηκε στα μέσα του με 15-12 όντας έτοιμος να κάνει το 0-2 και να εξασφαλίσει τουλάχιστον τον έναν πόντο. Στο σημείο αυτό υπήρξε αντίδραση από τους... πράσινους που ισοφάρισαν σε 15-15, αλλά εκεί που όλα έδειχναν ιδανικά για τους γηπεδούχους οι οπαδοί τους άναψαν καπνογόνα στην Κυψέλη με τον Γεροθόδωρο να διακόπτει το ματς λόγω αποπνικτικής ατμόσφαιρας.

Η διακοπή κράτησε για περίπου 20 λεπτά και μετά είχαμε ένα μεγάλο ντέρμπι ως το τέλος με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο ως και το 24-24. Εκεί ένα λάθος σερβίς για τους φιλοξενούμενο και μία επίθεση από τον Ράπτη έκαναν το 26-24 και το 1-1 για τον Παναθηναϊκό.

Με την ψυχολογία υπέρ τους οι γηπεδούχοι δεν είχαν πρόβλημα, παρά την πίεση των αντιπάλων τους στο τέλος, να κάνουν το 2-1 και μετά να πάρουν και το τέταρτο σετ παίρνοντας μαζί και την μεγάλη νίκη που όπως αναφέραμε τους φέρνει στη θέση του φαβορί για την 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ράπτης που έφτασε τους 21 πόντους και τον ακολούθησε ο Γιορντάνοφ με 20. Για τους ηττημένους ο Ποπόφ είχε 16, ο Μαυροβουνιώτης ειχε 15 και ο Κλίντι 14.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Πρέντζας.

* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 5 άσσοι, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν 2 άσσοι, 51 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (19-25, 26-24, 25-22, 25-20) σε 120΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 4π. (1/2, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γιορντάνοφ 20 (17/46, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεόπουλος 6 (5/14, 1 μπλοκ, 63%υπ., 35%αρ.), Πανταλέων 9 (6/12, 3 μπλοκ), Ράπτης 21 (17/32, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 60%υπ., 25%αρ.), Πελεκούδας 5 (4/8επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 71%υπ., 43% αρ.), Γαλλιώτος, Πεντίδης 7 (6/8, 1 μπλοκ).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Γιάννης Ορφανός): Ντίνας 4π. (2/4επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Προύσαλης 3 (2/2, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 15 (10/30, 4 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 14%αρ.), Φέργκιουσον 8 (5/8, 3 μπλοκ), Κλίντι Ρίου 14 (14/27, 94%υπ., 53%αρ.), Ποπόφ 16 (16/32επ.,) / Μπουράκης (λ. - 52%υπ., 28%αρ.), Τερζόγλου, Αρμενάκης 1 (1 μπλοκ), Χήρας 3 (2/2, 1 μπλοκ).