Ντέρμπι, ένταση, χειρονομίες, αποβολή και νίκη ΠΑΟΚ

Φώτης Καρακούσης

Τα πάντα είχε ο αγώνας του ΠΑΟΚ με τον Φοίνικα στην Πυλαία. Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα σε μια αναμέτρηση γεμάτη ένταση, με χειρονομίες και αποβολή, με τους Θεσσαλονικείς να επικρατούν με 3-1.

Αγώνας ο ορισμός του ντέρμπι στην Πυλαία, με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί του Φοίνικα με 3-1 (19-25, 25-21, 26-24, 25-17) και να φτάνει στους 32 πόντους σε ένα ματς που πραγματικά τα είχε όλα. Είχε αγωνία, καθώς κρίθηκε στις λεπτομέρειες του τρίτου σετ, είχε ένταση με τους παίκτες των δύο ομάδων να την λέει ο ένας στον άλλον ακόμα και μετά το τέλος του, είχε χειρονομίες και αποβολή του Εβάντρο (ο Λέτσκοφ που επίσης έκανε την γλίτωσε) και εκτός αυτών, είχε και όμορφο θέαμα από δύο πολύ καλές ομάδες.

Όπως αναφέραμε με το τρίποντο αυτό οι Θεσσαλονικείς έφτασαν τους 32 πόντους και μπορεί το να κυνηγήσουν τον Ολυμπιακό μοιάζει θαύμα, όσο οι Πειραιώτες δεν χάνουν ματς, ωστόσο εξασφάλισαν σε μεγάλο βαθμό την 2η θέση. Από την άλλη οι νησιώτες έμειναν στους 21 βαθμούς και κάτω από την ζώνη της τετράδας, με τον Ράτκο Παβλίσεβιτς μάλιστα να μην βάζει καθόλου στο τρίτο σετ τους Λέτσκοφ και Καϊσλασάλο θέλοντας να διαμαρτυρηθεί με τον συγκεκριμένο τρόπο για όσα έγιναν στο τέλος του τρίτου.

Στα του αγώνα τώρα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο ματς και με όπλα τους Εβάντρο και Καϊσλασάλο πήραν το προβάδισμα από νωρίς, με τους γηπεδούχους στο διάστημα αυτό να μην μπορούν να βρουν λύσεις και να παίζουν σχεδόν μόνο με τον Όκολιτς. Οι... πειρατές κατάφεραν να πάρουν το σετ και να κάνουν το 0-1, δείχνοντας από νωρίς πως μόνο για τουρισμό δεν είχαν ανέβει στην Θεσσαλονίκη.

Το χαμένο σετ «ξύπνησε» τους... ασπρόμαυρους που στο δεύτερο σετ έχοντας εκτός του Όκολιτς και τον Κλάπβαϊκ ανεβασμένο έκαναν το 1-1 και όλα κρίθηκαν στο τρίτο. Εκεί ο Φοίνικας προηγήθηκε με 24-22 και όλα έδειχναν πως θα έφευγε από την Πυλαία τουλάχιστον με τον έναν πόντο των δύο σετ, ωστόσο οι παίκτες του Ψάρρα είχαν άλλη γνώμη. Με επίθεση του κακού σήμερα Μουαγκουτούτια, επίθεση του Γκόρτσιανουκ, μπλοκ του Τακουρίδη και επίθεση του Κλάπβαϊκ έκαναν την μεγάλη ανατροπή και πήραν σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη.

Ένταση, αποβολή, αλλαγές και τέλος του ματς

Το τέλος του τρίτου σετ έφερε ένταση στο ματς, καθώς οι παίκτες των δύο ομάδων την είπαν μεταξύ τους, ο κόσμος άρχισε να αποδοκιμάζει έντονα τους φιλοξενούμενους που αποφάσισαν να πάνε στα αποδυτήρια. Πηγαίνοντας οι Εβάντρο και Λέτσκοφ έκαναν χειρονομίες με τον Παπαδογούλα να βλέπει μόνο τον Βραζιλιάνο ακραίο και να τον αποβάλλει. Μόλις ξεκίνησε το τέταρτο σετ, ο Ράτκο Παβλίσεβιτς έβγαλε εκτός και τους Λέτσοκ Καϊσλασάλο και ο ΠΑΟΚ έκανε με άνεση το 3-1 παίρνοντας το τρίποντο.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κλάπβαϊκ με 21 πόντους και τον ακολούθησε ο εξαιρετικός Όκολιτς με 15, ενώ ο Σαφράνοβιτς είχε 10. Για τους ηττημένους ο Καϊσλασάλο είχε 16 και ο Εβάντρο ακολούθησε με 15.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Δανιηλίδου

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 6 άσσοι, 45 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν 6 άσσοι, 56 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (19-25, 25-21, 26-24, 25-17)

ΠΑΟΚ (Σάκης Ψάρρας): Όκολιτς 15π. (9/17επ., 6 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 9 (7/20, 2 άσσοι, 68%υπ., 47%αρ.), Φιλίποφ, Τακουρίδης 7 (4/9επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Κλαπβάικ 21 (18/37, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σαφράνοβιτς 10 (6/14, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 33%υπ., 14%αρ.) / Εφραιμίδης (λ. - 50%υπ., 31%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Γκόρτσανιουκ 1 (1/1επ.), Μπούτος.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ζάρκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 8π. (7/11επ., 1 άσσος), Εβάντρο 21 (10/26, 5 άσσοι, 44%υπ., 11%αρ.), Λέσκοφ 2 (1/3, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 9 (7/14, 2 μπλοκ), Καϊσλασάλο 16 (16/31επ.,), Παπαδόπουλος 8 (8/25, 44%υπ., 22%αρ.) / Αχιλλεόπουλος (λ. - 57%υπ., 22%αρ.), Φωτειάδης 1 (1/2), Αδάμ, Κιόσης, Μήλης 7 (6/12, 1 μπλοκ).