Ξέσπασε σε Κομοτηνή ο Ηρακλής

Την καλύτερη φετινή του εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ηρακλής επικρατώντας μέσα στην Κομοτηνή της τοπικής ΑΕΚ με 3-0.

Στην Κομοτηνή ξέσπασε ο Ηρακλής και κάνοντας την πιο παραγωγική εμφάνιση της σεζόν νίκησε με 3-0 σετ την ομάδα της Ροδόπης και σημείωσε την δεύτερη νίκη του σε έξι αγώνες και την πρώτη εφετινή εκτός έδρας.

Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού ήταν ανώτερη σε όλους τους τομείς και είχε κορυφαίο τον Απόστολο Αρμενάκη που σημείωσε 18 πόντους. Η Κομοτηνή υστέρησε στην υποδοχή και έτσι βγήκαν νοκ άουτ τα όποια πλάνα αντίστασης απέναντι στον «γηραιό». Η Κομοτηνή είχε πρώτους σκόρερ τους Νουράνγκουα, Ρενάν που σημείωσαν από 10 πόντους. Σε 6 αγώνες έχει 5 βαθμούς και έμεινε στην 8η θέση.

Ο Ηρακλής ήταν διαβασμένος και με πρωτσγωνιστή τον Φέργκιουσον που κέρδισε πολλές μονομαχίες προηγήθηκε 7-4 και με τον Σωτηρίου 16-10. Η Κομοτηνή δε μπόρεσε να οργανώσει το παιχνίδι της και το σετ τελείωσε άνετα για τον Ηρακλή 25-17 με το λάθος του Δαλακούρα.

Το πιο αμφίρροπο και πιο καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου η Κομοτηνή πάλεψε για την ισοφάριση. Από το 3-1 ο Ηρακλής είχε προβάδισμα δύο πόντων που το συντήρησε μέχρι το 14-12 με την επίθεση του Αρμενάκη. Ο Σωτηρίου και ο Κλίντι με δύο δύσκολες κόντρα επιθέσεις έκαναν το 16-12 αλλά η Κομοτηνή στην καλύτερη στιγμή της κατάφερε να μειώσει και να ισοαφαρίσει 17-17. Με το μπλοκ του Δαλακούρα και δύο κόντρα επιθέσεις του Νουράνγκουα η Κομοτηνή προηγήθηκε 21-18 και όλα έδειχναν πως είναι ικανή για την ισοφάριση. Ομως οι παίκτες του Κρεούζη έκαναν ρεσιτάλ λαθώς. Αρχικά έχασε το σερβίς ο Νουράνγκουα και ακολούθησαν άλλα τρία λάθη που έφεραν τον Ηρακλή μπροσά 22-21. Τις δύο πιο καθοριστικές επιθέσεις του σετ πήρε ο Βασίλης Μούχλιας κάνοντας το 24-21. Ο Αρμενάκης έχασε το σερβίς (22-24) και ο Καβαρατζής με τη σειρά του έχασε το σερβίς κάνοντας το 25-22 και το 2-0 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ μέχρι το 12-12 αλλά το σερβίς του Αρμενάκη έδωσε την χαριστική βολή στην Κομοτηνή Με δύο άσσους, ένα μπλοκ του Ντίνα και δύο κόντρες από Σωτηρίου, Κλίντι ο Ηρακλής έκανε σερί 5-0 για το 17-12. Εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το σετ. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 24-20, η Κομοτηνή μείωσε 24-23 και ο αγώνας τελείωσε με το λάθος σερβίς του Ρενάν.

Διαιτητές: Bασιλειάδης, Θεμελής.

*Οι πόντοι του ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνής προήλθαν: 2 άσσοι, 33 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Πετοσφαίριση προήλθαν: 4 άσσοι, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (17-25, 22-25, 23-25) σε 70΄.

ΜΓΣ ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Ηλίας Κρεούζης): Κ.Δαλακούρας 4 (3/10, 1 μπλοκ, 73%υπ., 15%αρ.), Ρενάν 10 (8/10, 2 άσσοι), Αν.Δαλακούρας 9 (9/23, 29%υπ., 14%αρ.), Νουράνγκουα 10 (10/22), Χριστόφας 4 (3/7, 1 μπλοκ) / Αρχοντούδης (λ. - 54%υπ., 35%αρ.), Μπανιώτης (λ), Δαλδαβερέμης, Καβαρατζής, Ανδρεάδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Γιάννης Ορφανός): Ντίνας 8 (4/6επ., 4 μπλοκ), Προύσαλης 1 (1/1), Φέργκιουσον 7 (6/9, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 18 (13/22, 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Κλίντι 10 (10/17, 69%υπ., 54%αρ.), Σωτηρίου 8 (7/23, 62%υπ., 38%αρ.) / Μπαμπαλιούτας (λ. - 67%υπ., 25%αρ.), Β.Μούχλιας 2 (2/2), Κουκουμάκας.