Επική ανατροπή και για Παναθηναϊκό

Φώτης Καρακούσης

Μετά τον Φοίνικα που γύρισε το ματς κόντρα στον ΠΑΟΚ και ο Παναθηναϊκός έκανε φοβερή ανατροπή με τους «πράσινους» μα χάνουν με 2-0 από τον Ηρακλή στην Μίκρα και να επικρατούν με 3-2.

Μεγάλο παιχνίδι και στην Μίκρα με τους Ηρακλή και Παναθηναϊκό να παλεύουν ως το τέλος και τους... πράσινους να μας χαρίζουν μια ακόμα σπουδαία ανατροπή την σημερινή ημέρα. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τους γηπεδούχους «κυανόλευκους», δεν το έβαλε κάτω και πήρε την μεγάλη νίκη επικρατώντας με 3-2 (25-23, 25-22, 16-25, 21-25, 10-15) σε ένα ματς που ο κόσμος του βόλεϊ το έχασε γιατί η ΕΡΤ ενώ ήταν να το δείξει έστω και μέσω διαδικτύου δεν το έδειξε.

Μια νίκη που έφερε τον Παναθηναϊκό στους 7 βαθμούς με τους «πράσινους» να έχουν χάσει στο τάι μπρέικ από Ολυμπιακό και ΑΕΚ, να έχουν κερδίσει με άνεση την φετινή έκπληξη Κομοτηνή και να πετυχαίνουν και την ανατροπή με Ηρακλή δείχνοντας πως φέτος είναι σε θέση να χτυπήσουν με αξιώσεις την τετράδα.

Από την άλλη ο «γηραιός» έφτασε με την σειρά του τους 6 βαθμούς σε μια καλή βραδιά στα δύο πρώτα σετ, μια βραδιά που δεν είχε συνέχεια, γνωρίζοντας έτσι την ήττα και χάνοντας την ευκαιρία να φτάσει ακόμα και στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μεγάλο ντέρμπι στα δύο πρώτα σετ

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και τα δύο πρώτα σετ στα οποία Ηρακλής και Παναθηναϊκός πάλεψαν και με το παραπάνω σε ένα μεγάλο ντέρμπι. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφερναν και έπαιρναν τις διαφορές, με τους γηπεδούχους να ανατρέπουν την κατάσταση και έτσι να φτάνουν στο 2-0 γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο.

Απίστευτη αντίδραση και μεγάλη ανατροπή

Και ενώ όλα έδειχναν πως ο Ηρακλής θα έπαιρνε τη νίκη, από την στιγμή που και η ψυχολογία του Παναθηναϊκού δεν ήταν και στα καλύτερά της χάνοντας δύο σετ στα οποία είχε πάρει κεφάλι, οι «πράσινοι» όχι απλά αντέδρασαν, αλλά τα γύρισαν όλα τούμπα. Αρχικά πήραν με χαρακτηριστική άνεση το τρίτο σετ μειώνοντας σε 2-1 και μετά ισοφάρισαν στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Έχοντας κάνει την μισή ανατροπή δεν ήθελαν να μείνουν εκεί και με το 15-10 πήραν την σημαντική αυτή νίκη, σημαντική κυρίως στο ψυχολογικό κομμάτι, καθώς ακόμα είμαστε στην αρχή της χρονιάς.

Εντυπωσιακός και πάλι ο Ράπτης

Μια νίκη που σε μεγάλο βαθμό στηρίχθηκε στον εξαιρετικό για ακόμα μία φορά Αλέξανδρο Ράπτη. Ο 18χρονος ακραίος κέρδισε 31 πόντους έχοντας το εντυπωσιακό 63% στην επίθεση και είναι στιγμές που κανείς δεν πιστεύει πως είναι τόσο μικρός σε ηλικία. Τον Ράπτη ακολούθησε ο Γιορντάνοφ με 23, ενώ ο Πελεκούδας είχε 10. Από τους ηττημένους ο Αρμενάκης με 21 ήταν και πάλι πρώτος σκόρερ, με τον Σωτηρίου να έχει 17 και τον Κλίντι 12.

Διαιτητές: Θεμελής, Γεωργιάδης.

Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 6 άσσοι, 57 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 7 άσσοι, 66 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-23, 25-22, 16-25, 21-25, 10-15)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Ντίνας 4π. (3/7επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης, Φέργκιουσον 8 (7/12, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 21 (16/36, 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Κλίντι 12 (11/31, 1 άσσος, 31% υπ., 19%αρ.), Σωτηρίου 17 (15/30, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Μπαμπαλιούτας (λ. – 58%υπ., 26% υπ.), Μπουράκης (λ), Τζιουμάκας, Μούχλιας Δ. 2 (2/5), Μούχλιας Β. 4 (3/7, 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (1/1επ., 2 άσσοι), Γιορντάνοφ 23 (20/47), Ανδρεόπουλος 8 (7/14, 1 μπλοκ), Πανταλέων 9 (5/12, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ράπτης 31 (26/41, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Πελεκούδας 10 (7/14, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. – 62% υπ., 23% αρ.), Γαλλιώτος.